Starostlivosť o trávnik

Správna starostlivosť o trávnik sa vám rýchlo vyplatí v podobe krásneho a hustého zeleného koberca vo vašej záhrade.

 - Kosenie:

  Základom starostlivosti o trávnik je jeho pravidelné kosenie. Obyčajne sa trávniky kosia na výšku 3 až 5 cm; okrasný trávnik nižšie, rekreačný trávnik vyššie. Odporúčame kosiť pravidelne jeden až  dva krát týždenne. Okrem pravidelnosti je veľmi dôležité, aby sa kosilo s dobre nastavenou kosačkou a vždy s ostrými žacími lištami. Pri kosení by sa nemali steblá skracovať viac ako o jednu tretinu ich celkovej dĺžky. Prvé kosenie obvykle pripadá na druhú polovicu apríla a posledné na koniec októbra. Krátku pokosenú trávu je možné nechať na trávniku za predpokladu jej rovnomerného rozmiestnenia po celej ploche, no vhodnejšie však je pokosenú trávu pozbierať, uložiť a kompostovať.

    - Hnojenie trávnika:

  Na jeseň alebo v predjarnom období je účelné hnojiť trávnika výživným kompostom, ktorý je potrebné zapracovať hrabľami s ostrými hrotmi alebo vidlami. Počas vegetácie je dôležité zabezpečiť pravidelné prihnojovanie, pričom je dobré používať špeciálne trávnikové hnojivá. Na jar je podstatné pridať trávniku dusík (močovina, liadok amónny), neskôr aspoň dva krát použiť kombinované hnojivo s nižším obsahom fosforu a napokon na jeseň hnojivo s vysokým obsahom draslíka. Jarné hnojenie je možné uskutočniť súčasne s vertikutáciou (prevzdušnením).

    - Zavlažovanie:

  Pravidelné zavlažovanie je predpokladom zdravého, vždy zeleného a čerstvého trávnika. V súčasnom období sa už v záhradách a parkoch, ako aj na športových plochách používajú vybudované automatické závlahové systémy, ktoré sú nastavené tak, aby trávnatým plochám zabezpečili optimálne množstvo vlahy v pôde.

  V prípade ak takýto systém nemáte vybudovaný, je potrebné v období vegetácie minimálne raz týždenne trávnatú plochu výdatne poliať.

    - Ničenie burín:

  Ak sa v trávniku objavia napriek všetkej vynaloženej starostlivosti buriny, hlavne buriny vytrvalé ako skorocel kopijovitý, či púpava lekárska, je potrebné ich úplne odstrániť. Ak je ich pomenej je možné ich vyryť pôdnym dlátom, avšak pokiaľ je ich viac je vhodné použiť chemickú ochranu prostredníctvom herbicídov (Bofix, Lontrel, Lonstar, Starane a pod.)

Zdroj: www.agellus.sk

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Prachu v koberci sa zbavíte a jeho farby oživíte, ak ho v zime lícom položíte do čerstvého sypkého snehu a ten následne z neho vyklepete.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 0 návštevníkov.

Prihlásenie