Voňavá a užitočná levanduľa

Levanduľa úzkolistá respektíve Levanduľa lekárska (lat. Lavandula angustifolia) bola kedysi veľmi obľúbenou rastlinkou v našich záhradkách. Postupne sa z nich, hoc nezaslúžene, vytráca. Dozviete sa o jej zaujímavých liečebných a kozmetických vlastnostiach ako aj o jej estetickom využití v záhradách a domoch.

Táto rastlinka pochádza z južnej Európy o čom sa môžete ľahko presvedčiť na dovolenke pri mori. Miestny výrobcovia tam predávajú produkty z tejto nenápadnej rastlinky. Vonné oleje, sáčky, mydlá, parfémy, ale aj prísady do kúpeľa, či koreniny. To všetko sa dá vyrobiť z levandule. Vrecúško s kvetom a listami pod vankúšom nám navodí príjemný spánok. Použitie nájde aj v šatníku, alebo skrini s potravinami ako odpudzovač molí. Vzhľadom k pôvodu je jasné, že ide o teplomilnú rastlinku, ktorá nemá rada tuhé zimy a tak sa u nás hodí na pestovanie v južnejších oblastiach, alebo do kochlíkov. Levanduľa tvorí husto rozkonárený 20-100 centimetrov vysoký, v dolnej časti drevnatý poloker s typicky modrofialovými kvetmi.

Rozmnožovanie

Rozmnožovanie je možné výsevom, alebo odrezkami.

Vysievame v marci do debničiek alebo kochlíkov v parenisku. Na vrch nasypeme piesok, alebo ľahšiu zeminu a zľahka pritlačíme. Udržujeme ich v teplote nad 15 stupňov a zavlažujeme. Keď rastlinky vyklíčia, presadíme ich do kochlíčkov. Sú v tejto fáze ešte neodolné, preto treba byť opatrný. Vhodným postupom je ich postupné otužovanie v kochlíkoch, keď ich najprv dávame von len na deň a na koniec už ich nechávame vonku aj cez noc. Toto je samozrejme za podmienky, že ešte nemrzne (koniec apríla). V našich podmienkach sa príliš neodporúča výsadba priamo na stanovište, ale hlavne na juhu Slovenska by mohol aj tento postup sláviť úspech.

Zo stonkových odrezkov množíme levanduľu na jeseň alebo na jar. Ich minimálna dĺžka by mala byť 10 centimetrov. Opäť je najvhodnejším miestom parenisko. Zapichneme ich do pôdy v 5 centimetrových rozostupoch a mierne zalejeme. Do troch týždňov by mali rastlinky zakoreniť.

Zber a úprava

Bylinné vrcholy sa režú tesne pred kvitnutím alebo hneď na jeho začiatku. Vňať alebo kvety sa sušia v tenkých vrstvách alebo vo zväzkoch v sušiarni pri 35 °C alebo voľne zavesené v tieni. Usušené rastliny treba rozdrviť, preosiať a uskladniť na vzdušnom, tienistom a suchom mieste. 

Účinky

Podľa odbornej literatúry má protikŕčový, žlčopudný, močopudný, baktericídny účinok a je vhodná proti plynatosti, na prekrvenie kože a mierne zníženie krvného tlaku. Rovnako tak odstraňuje zápach z úst. Upokojujúce účinky levandule sa využivajú pri závratoch, migréne, nespavosti, nervovej vyčerpanosti, preťažení, hystérii a srdcových ťažkostiach. Podporuje chuť do jedenia, odporúča sa pri žalúdočných a črevných kolikách. Pri bolestiach hrdla sa používa ako kloktadlo. Inhaluje sa pri bronchitídach. Výplachy a kúpele sa používajú pri rôznych formách zápalov kože, či ženských orgánov. Do bylinkových masiek sa ale neodporúča, lebo dráždi pokožku. Rovnako tak sa neodporúča tehotným ženám a alkoholikom (neznáša sa s alkoholom).

Ďalším obľúbeným použitím levandule je boj proti moliam. Ak máte na chalupe, či doma mole, je dobré do skríň dať vrecká s vysušenou levanduľou. Rovnako tak sa s obľubou používa na aromatizáciu bielizne, farbenie ale aj na aromatické oleje do lámp.

Levanduľa ako estetický doplnok

Levanduľa je pri správnom ošetrovaní a pravidelnom zrezávaní veľmi estetickým kúskom do záhrad ale aj do domácnosti na terasy, či balkóny. Jej pekný nenápadný vzhľad vhodne dopĺňa záhony kvetov, či okrasných drevín. Rovnako sa môže z levandule tvarovať živý plot, alebo okraj trávnikov. Pekne pôsobí aj ako solitér vo veľkom kvetináči na terase. Keďže spodná časť rastliny je drevnatá, je možné z nej vytvarovať dokonca i bonsaj, respektíve jej dať stromčekový vzhľad.

Zdroje: mojdom.zoznam.sk, Nový atlas liečivých rastlín, bylinky.sk

Photo: Peter HULLA

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Čerstvé fľaky od červeného vína dobre vyčistíte bielym vínom. Polejte škvrnu bielym vínom a  vydrhnite  ho handričkou.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 4 návštevníci.

Prihlásenie