Zazimovanie - na čo nezabudnúť

S jeseňou prichádza jedna každoročná povinnosť dobrého chatára a chalupára - zazimovanie svojho miláčika. Pokúsime sa vám pripomenúť, na čo všetko by ste mali pamätať.

Strecha

Najdôležitejšie je skontrolovať, či je stavba v stave prežiť zimu. Treba skontrolovať strechu, či nie je poškodená krytina. Dávajte si pozor najmä na prechody (oplechovania) okolo komínov, plechové lemovania, ale aj prasknutú, či spadnutú krytinu, cez ktoré sa môže ľahko dostať voda dnu. Ak prídete na akékoľvek nedostatky, okamžite začnite s ich opravou.

Komín

Okrem kontroly plechového lemovania komína je potrebné komín na zimu aj vyčistiť. Niekedy je u starých stavieb ťažšie čistenie, keď je nutné vyliezť na strechu, čo býva v zimnom období problém. U chát a chalúp je lepšie na komíny dať kryty proti zatečeniu vody. Tieto síce nemajú veľký význam u pravidelne používaných komínov, kde spaliny nedovolia vtekaniu dažďovej vody, ale u rekreačných objektov ich ochránia pred zatekajúcou vodou, ktorá môže spôsobiť v stavbe veľké škody.

Odkvapy

Vyčistite odkvapy. Zvyčajne do nich na jeseň napadá kopa lístia, ktoré ich ucpávajú a bránia v odtoku dažďovej vody. Rovnako najmä v podhorských oblastiach skontrolujte úchytné háky, ktoré môžu byť poškodené a pri návale nového snehu môžu povoliť.

Okná, dvere a iné otvory

Skontrolujte, či okná a dvere dobre tesnia. Prípadne vymeňte tesnenie.

Drevené súčasti vonku

Ak máte drevený nábytok, alebo inú drevenú konštrukciu, ktorá zostáva vonku aj cez zimu, je dobré skontrolovať, či ich náter je ešte postačujúci, alebo
či je nutné prebrúsenie a pretretie.

Vykurovanie

Ak nemáte vo vykurovacom systéme nemrznúcu kvapalinu, vypustite ho - zamrznutá voda v systéme ho môže poškodiť. nezabudnite pri vypúšťaní systému otvoriť odvzdušňovacie ventily na radiátoroch, aby mala z nich voda šancu odtiecť. U systémov s nemrznúcou zmesou skontrolujte jej stav (táto časom stráca svoje vlastnosti), prípadne ju doplňte novou zmesou. Ubezpečte sa, že máte dostatok paliva na zimu.

Vodovod

Zastavte centrálny ventil. Nezabudnite vypustiť vodu z nádržiek WC a z bojlera. U objektov, ktoré sa netemperujú na nemrznúcu teplotu odporúčame dať do WC misy z ktorej sa voda nedá vypustiť trochu soli, alebo nemrznúcej kvapaliny, ktorá zamedzí zamrznutiu vody a prípadne roztrhnutiu WC misy. Toto isté odporúčame spraviť so sifónmi v umývadlách a drezoch.

Hlodavci a iná zver

Zvieratá majú tendenciu si už na jeseň hľadať úkryt na zimu. Ide najmä o hlodavce a hmyz. Rozmiestnite preto v chalupe pasce na myši či potkany alebo jed. Rovnako tak zabezpečte, aby v chalupe nezostali voľne dostupné potraviny. Všetky by mali byť zabalené v krabiciach (najlepšie kovových). Môžete rozvešať aj feromónové lapače na hmyz, ktorý si takisto rád hľadá útočisko v chalupách.

Iné

Ak nepoužívate elektrinu na temperovanie, alebo zabezpečenie chalupy, vypnite ju centrálnym stykačom. Chladničku vyprázdnite a odmrazte. Skontrolujte, či má význam nechávať nejaké potraviny na chalupe. Periny, obliečky, ale aj iné textílie majú tendenciu v chladnom počasí navlhnúť. Schovajte ich preto na suché miesto. Veľmi dobre na tento účel poslúžia vákuové vaky.

Ak máte ešte nejaký tip, napíšte nám.

pasce na hlodavcov by som

pasce na hlodavcov by som nedavala. Hlodavce, ktore budu chytene do pasci sa rozkladaju a na jar ked pridete na chalupu ten smrad velmi tazko vyvetrate.

Pasce na hlodavcov v zime aj

Pasce na hlodavcov v zime aj za Vašej neprítomnosti nevadia,nakoľko je teplota pod nulou a telo malého hlodavca sa veľmi pomaly rozkladá,skorej sa pomaly vysuší.

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Viete že zvyškami kávy môžete odstrániť zápach v chladničke (dajte ju na pár dní do misky), alebo vyčistiť umývadlo v kúpeľni či drez v kuchyni?

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 7 návštevníkov.

Prihlásenie