Za koľko sa býva na Západnom Slovensku?

Presun do vlastného bývania. Pre jednotlivca s priemerným platom takmer nemožné. Pre pár so štandardnými príjmami vízia hypotéky až do staroby a slušné bývanie v dvojizbovom byte. Realita s bývaním je v súčasnosti pre mladých dosť nelichotivá.

Bratislava kraľuje cenami

Mekkou najvyšších cien stále ostáva hlavné mesto Slovenska – Bratislava. Za pracovné či študíijne príležitosti a najbohatšie kultúrne podujatia v krajine si vypýta svoju daň v podobe neporovnateľne drahšieho bývania. Byty v Bratislave sa už 20 rokov vymykajú akémukoľvek slovenskému priemeru a šplhajú ešte vyššie. Môžete si sami prejsť ponuky realitných kancelárií či inzertných portálov, no slušný dvojizbový byt po rekonštrukcii pod 100-tisíc eur nájdete veľmi ťažko. Iba ak vám nevadí bývanie na periférii veľkomesta a polhodinové dochádzanie do centra.

Považie máte za menej

Nehnuteľnosti vzdialené 100 až 200 kilometrov od Bratislavy, no strále situované vo väčších mestách a na hlavnej dopravnej tepne do Košíc vás výjdu lacnejšie. Či je to priamo úmerné menšiemu počtu možností a vyžitia, necháme na vašom posúdení. Rolu azda zohráva aj vačší kľud, či blízkosť prírody. Aby sme boli konkrétni, byty v Trenčíne či v Žiline, pre mladú rodinku, teda dvojizbové vás výjdu na 60-tisíc eur, ak sa už nechcete trápiť s rekonštrukciou. Pravda, zoženiete aj lacnejšie, no prestavba kúpeľne či kuchyne bez šikovných známych sa vyšplhá pokojne na viac ako 10-tisíc eur.

Budú sa sťahovať za mestá?

Štát nájomné byty nestavia a u súkromníkov či firiem sa v prenájme býva neisto. Ceny sa môžu meniť, ak si majiteľ zmyslí, vysťahuje vás z nehnuteľnosti do niekoľkých mesiacov a tak ďalej. Pre niektoré rodiny, môže byť riešením presťahovanie sa do väčšej vzdialenosti od mesta, kde za cenu bytu si môžu postaviť skromnejší domček na malom pozemku. No ten si však pýta mnohonásobne väčšiu starostlivosť než panelákový byt. A na to častokrát čas neostáva..

Zdroj: Martin Rajec

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Kvôli tepelnej stabilite použivajte na osvetlenie vínnej pivnice zdroje svetla s menším vyžarovaním tepla. Vhodné sú najmä úsporné žiarivky, či LED svietidlá.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 5 návštevníkov.

Prihlásenie