Začínajúca jar v záhrade

Tiež sa už neviete dočkať kedy opadnú posledné mrazy a budete môcť konečne vyraziť do záhrady? Čo sa dá robiť na úvod jarnej sezóny v záhrade? Prinášame zopár rád.

Jarný rez

V prvom rade bude potrebné odstrániť zimnú ochranu rastlín (fólie, tkaniny, výväzy, ...), aby nebránili rastlinám v búrlivom jarnom raste. Ostrihajte polámané a vyschnuté konáre stromov a krovín. Takisto je vhodné začať s jarným omladzovacím rezom drevín. Pozor ale - teplota pri ňom má byť vyššia ako -5 °C. Režú sa najmä staré a uschnuté konáre, respektíve tie, ktoré smerujú smerom dovnútra koruny. Režte tak, aby zostala po reze čo najmenšia rana (čo najkolmejšie). Rany po rezoch je vhodné ošetriť štepárskym voskom. Rovnako môžete v tomto období zostrihať ruže (na dve-tri očká).

Trávnik

Na trávnik nevstupujte pokým je ešte mokrý, mohli by ste ho poškodiť. Pohrabte trávnik a očistite ho od prípadných rastlinných zvyškov, či iných nečistôt. Rovnako tak z neho vyhrabte trávu zničenú plesňou (žlté časti). Túto ale nedávajte do kompostu! Ak je už trávnik vyschnutý, môžete ho prejsť vertikulátorom a pokosiť. Nasekanú trávu môŽete použiť na výstelku záhonov. Ak je trávnik na veľkej ploche napadnutý plesňami, použite postrek proti plesni. Takisto je vhodný čas na jeho prvé hnojenie.

Sadenie a presádzanie

Marec a apríl sú veľmi vhodnými mesiacmi na sadenie a presádzanie mnohých druhov drevín a krovín. Týka sa to napríklad aj viniča, ovocných stromčekov, malín, ale aj živých plotov, ihličnanov, listnáčov a iných okrasných drevín.

Záhony

Kvetinové a zeleninové záhony je vhodné vyčistiť, prekypriť a pohnojiť. Letničky a trvalky môžete omladiť skrátením tesne nad zemou. Zatiaľ radšej nesejte a nesaďte, aby vám úrodu nezničili náhodné posledné mrazy (počkajte do Pankráca). Je však dobré si už predpripraviť sadeničky doma na parapete. Nakúpte si semená.

Foto: Flickr - Jasmic

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Pri renovácii podláh, okien, ale aj dreveného nábytku dosiahnete najlepšieho optického výsledku, keď si vyrobíte tmel sami z pilín z opracovávaného dreva. Zmiešajte ich podľa návodu s bezfarebným spojivom.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 2 návštevníci.

Prihlásenie