Zákaz kúrenia plastami?

Bohužial sa u nás mnohokrát stretnete s tým, že ľudia kúria vo svojich kachliach aj plastami, handrami či natretým drevom. Tomuto neduhu bude zdá sa v Čechách koniec.

Českí poslanci sa totiž budú zaoberať návrhom zákona o ovzduší, ktorý má uzákoniť povinnú kontrolu kotlov. Súčasťou sú aj pokuty pre domácnosti, spaľujúce plasty, uviedol denník Mladá Fronta Dnes.

Kachle, respektíve kotol na pevné palivo má v Česku až 700 000 domácností.

Kontrola by mala fungovať tak, že kontrolór raz za dva až tri roky spraví ster z vnútorných stien komína, respektíve priamo z kachiel. Ak tento bude obsahovať škodlivé látky napríklad po pálení PET fliaš, majiteľ sa dostane do problémov.

Za takúto kontrolu si navyše úrady vypýtajú cca 1000 Kč. Navyše, ak kotol nebude spĺňať aj ďalšie moderné emisné kritériá, ich majiteľ zaplatí ďalších 500 až 3000 Kč.

Ministerstvo životného prostredia argumentuje tým, že staré kotle na pevné palivo sa podieľajú až 50% na prašnosti ovzdušia, obťažujú dymom a zápachom. Proti zákonu sa už zdvihla veľká opozícia v radoch Ministerstva hospodárstva, takže uvidíme aký osud bude mať daný zákon.

My len dodávame, že u takýchto zákonov sa zvyčajne zabúda na chalupárov, ktorí využívajú svoju nehnuteľnosť len občas, ale napriek tomu sú mnohé poplatky rovnaké alebo aj väčšie ako u stálych obyvateľov. Každopádne časť zákona postihujúcu pálenie plastov v kachliach by sme privítali aj u nás.

Zdroj: Mladá fronta dnes

Foto: Fickr/Rob Hayes.

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Vlhkej klímy v komore sa zbavíme nasypaním kuchynskej soli do plytkej nádoby (napr. pekáč). Táto vlhkosť pohltí. Soľ treba po nasýtení vlhkosťou vymeniť.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 4 návštevníci.

Prihlásenie