Vzkriesenie chalupy v Nízkych Tatrách

Petrova chalupa v Nízkych TatráchNeznáma sila poháňa nás chalupárov v nekonečnom úsilí v záchrane starého a dobrého, čo nám predkovia zanechali. Aj náš čitateľ Peter vynaložil heroické úsilie na záchranu starej drevenice v Nízkych Tatrách. Prečítajte si jeho príbeh.

Kúpa

Stav drevenice bol zúfalý, ale napriek rozbitým oknám zo 60-tych rokov boli všetky dôležité prvky dokazujúce pôvodnú regionálnu architektúru pôvodné. Bol to taký "zaprášený šperk". Ako s humorom tvrdí Peter, "prvý vstup do chalupy bol taký desivý, že by ma neprekvapilo, keby v kúte bola opretá mŕtvola."  Tú našťastie noví potenciálni majitelia nenašli, ale bolo jasné, že tam bude aj tak veľmi veľa práce. Ako správni chalupári sa jej však nebáli, takže domček kúpili. Mimochodom, Peter ho spolu s manželkou kúpil ešte v čase, keď spolu len "randili". Odvaha im teda určite nechýbala...  "Roky som hovoril, že to je naše prvé dieťa, ktoré sme priviedli k životu...", hovorí Peter. 

Chalupa má na strednom  tráme v prednej izbe vyryté Tento dom zbudoval v mene božom 18 IHS 99 s manželkou Annou. Rozmery sú približne 17 m x 5,5 m. Pôvodná dispozícia pozostávala z prednej izby, kuchyne, zadnej izby a takzvaného ovčína so samostatným vchodom.

Rekonštrukcia

Skrinka nad linkou je Petrova ručná prácaPrvou prácou bolo obehnúť antikvariáty v Bratislave, aby noví chalupári získali čo najviac informácií o ľudovej architektúre. Oplatilo sa. Domáci o nich hovorili "to sa tí mladí chatári z Bratislavy". Vďaka usilovnosti, pracovitosti a skromnosti si však rýchlo získali ich priateľstvo a uznanie. 

Hneď pri prvej brigáde bola ustanovená kronika, do ktorej sa dodnes zapisujú ubolené kríže z práce, navozené množstvá dunajského štrku, víťazstvá aj prehry, návštevy a zážitky, úmrtia aj narodeniny. Dnes je to aj výborné čítanie. Mimochodom, majitelia majú zásadu, že na chalupe nebude žiadna televízia. Chcú proste spolu komunikovať a televízia by im v tom prekážala. To sú veci, ktoré robia pobyt na chalupe výnimočným aj pre ich deti. Hoci sa sťažujú, že je "zase nuda bez telky", pri návrate domov v aute to  ocenia a vždy sa vracajú na chalupu radi (do tej "nudy")...

Kuchynský sporák je dobrým zdrojom teplaCelá chalupa musela byť najskôr "vyheverovaná" (Pozn. red.: zdvihnuté trámy hydraulickým dvihákom). Výškový rozdiel medzi rohmi bol totiž až 36 cm. Staré a rozpadnuté základy boli zlikvidované. Nasledovala betonáž nových a izolácie. Potom sa drevenica spustila na miesto. Nasledovalo všetko vo vnútri: komíny, omietky, elektroinštalácia, vodoinštalácia so systémom vypúšťania na zimu, ktorú si majiteľ sám vymyslel. Potom kúpelňa, pece, sauna atď... Pri generálke strechy pred pár rokmi vymenili celý krov. Tu by sme mohli trochu Petrovi vyčítať použitie asfaltového šindľa, ale cenová dostupnosť, jednoduchosť inštalácie a údržby sú presvedčivými argumentami. Pochváliť môžeme zachovanie proporcií strechy, detailov ako aj farbu krytiny, ktorá sa maximálne priblížila k historickému originálu.

Dispozícia interiéru je decentne zmenená. Kuchyňa, zadná izba i kúpelňa prešli Aj jedálenské sedenie si majiteľ spravil sámzmenami tak, aby bolo dostatok miesta pre stolovanie, prípravu jedla, odkladanie zvrškov a topánok. Zadná izba bola diskrétne oddelená od priechodu do kúpelne.

Kredenc v kuchyni je originál. Skrinku nad linkou však Peter navrhol a vyrobil sám podľa kredenca. Za zmienku stojí sporák, ktorý vyzerá ako originál, ale účinosť má nepomerne vyššiu.  Ako vraví Peter, nesmierne dôležité na chalupách, ktoré sú príležitostne vykurované je, že kúrenie musí byť predimenzované, aby ste prvú noc nelíhali do ľadových postelí. "Stolovanie je kompletne moja práca", tvrdí hrdo majiteľ. Vyrobil ho podľa požičaného starého originálneho oravského stolu a stoličky. Zadná pec kúri simultánne tri miestnosti. Prikladá sa do nej z chodby, aby v spálni bolo čisto. Koncept interiéru je síce zmenený, ale spokojní s ním boli dokonca aj ochranári...

Viacúčelová murovaná pec s ležoviskomPec v izbe je asi sedemnásta nakreslená varianta. Po šestnástich nákresoch, ktoré nefungovali už na papieri, zmietol Peter zo stola tento projekt ako nerealizovateľný. Mal totiž požiadavku na spoľahlivé vykurovanie izby, klenbovú pec na chlieb, "koch" a niku, ktorá by skryla elektrické akumulačky, teplovzdušné vedenie a hore dvojlôžko. Po čase sa však dostal k úžasnej knihe, na základe ktorej zmenil orientáciu základných častí a zrazu všetko do seba zapadlo. Keďže mu však toto riešenie nevedeli požehnať ani odborníci, poistil sa akumulačnou elektrickou pecou. Tá je nakoniec na nezaplatenie, keďže ju môžu susedia deň pred príchodom majiteľov ľahko zapnúť a tí prídu už do teplúčka. Pec v izbe však ide - dokonca tak výborne, že je v rodine vždy boj, kto bude spať hore. Je to navyše výborný spôsob, ako nevytvoriť z izby noclaháreň a aj zatraktívniť interiér. Okná sú trojvrstvé, nanovo vyrobené podľa originálov.

Vybavenie drevenice je zladené v historickom štýleRekonštrukcia trvala celkovo tri roky. Zabrala skoro každý víkend. Naviac, v týždni po práci bolo nutné pripravovať veci, ktoré sa vyvezú hore, takže to nebola len víkendová "zábavka". Ako hovorí Peter, "bolo to veľmi pekné a tvorivé obdobie, kde každý víkend znamenal postup dopredu ku splneniu plánov a sna". Snaha sa nakoniec vyplatila, lebo dnes majú naši chalupári krásnu dreveničku, ktorá je spoľahlivo vždy pripravená na leto a lyžovačky v zime. Navyše, úpravy sú citlivé, rešpektujúce pravidlá ľudovej architektúry i požiadavky na súčasné životné podmienky. 

SpálňaPlány do budúcna

"Čaká nás dokončiť kuchynskú linku, spodný kabinet, nové omietky v interiéri, lebo staré sa unáhlene robili pri mrazoch... Lokálna voda je veľmi železitá a zanáša  trúbky, tak nás pomaly čaká výmena za plastové. No a chceme si užiť aj prírodu. Chystáme túry do Slovenského Raja a okolia.", zakončil svoje inšpiratívne rozprávanie Peter.

Aj vy máte peknú chalupu?

 

Foto: Peter-P

Mohlo by vás zaujímať

Tip

 Nechajte si rozmasírovať členky.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 4 návštevníci.

Prihlásenie