Vykurovacie infrapanely

Infrapanel na chalupeViete, že príjemný pocit sálavého tepla je možné dosiahnuť okrem kachľovej pece aj elektrickým výhrevným telesom? Nemáme na mysli konvektory, alebo olejové radiátory, ale infračervené panely.

Princíp infrapanelov

Základným rozdielom oproti priamemu ohrevu je ten, že na ohrev infrapanely nepoužívajú teplo okolitého vzduchu, ale infražiarenie, ktoré ohrieva priamo predmety a ľudí. Netreba sa pritom tohoto žiarenia obávať, keďže na podobnom princípe funguje aj slnko, kachľová pec, či dokonca inkubátory novorodencov. Pri povrchovej teplote panelov cca 90-95 °C sálajú na vlnovej dĺžke cca 9-10um čo je potrebná zložka pre ľudský organizmus s vplyvom na rast buniek organizmu a psychickú pohodu. Toto teplo je bežnou súčasťou nášho prostredia. Na podobnom princípe funguje aj quartzový ohrievač o ktorom sme už na našich stránkach písali. 

Výhody

Tým, že infražiariče nevyužívajú ako transportné médium vzduch, nedochádza pri ohreve k zbytočným stratám a až 80% energie sa využíva priamo na ohrev predmetov a ľudí. Naviac, pri tomto vykurovaní nedochádza k neželanej cirkulácii teplého vzduchu a prachu, čo ocenia najmä alergici. Tým, že vlnenie pôsobí priamo na predmety, pôsobí i na steny, čo má pozitívny vplyv na murivo a pôsobí protiplesňovo. Rovnako sa toto kúrenie veľmi hodí, pri dodržaní správnej technológie zateplenia (vadia mu vzduchové medzery), aj v drevostavbách.

Nevýhody

K negatívam možno zaradiť využitie drahej elektrrickej energie aj keď je spotreba nižšia v porovnaní s konvektormi, či inými spôsobmi elektrického vykurovania. Takisto niektorí ľudia subjektívne hodnotia toto vykurovanie ako nedostatočné, preto je dôležité si nechať pred jeho inštaláciou poradiť od odborníkov, ktorí vedia posúdiť vhodnosť a dimenzovanie inštalácie pre konkrétny typ stavby.

Zabudovanie infrapanelu do stropuDizajn

Infrapanely sú vlastne väčšie ploché dosky, ktoré sa inštalujú priamo na stenu, alebo na strop. Vyrábajú sa v mnohorakých dizajnoch a je možné ich inštalovať aj ako obraz s voliteľnou témou, vešiak na uteráky, sušiak na topánky, zrkadlo, alebo ho úplne nechať splynúť so stenou. Vyrábajú sa v prevedení bez rámu alebo s hliníkovým alebo dreveným rámom. Povrch je zvyčajne z bezpečnostného tvrdeného skla alebo emailovanej ocele.

Výkony a iné parametre

Výkonovo sa jednotlivé panely vyrábajú v rozsahu od 80 W do 1400 W. Rozmery sú mnohoraké od 60x40 cm až po 200x100 cm.

Hrúbka panelov je približne 1,5 cm a ich váha sa pohybuje od cca 10 kg do 40 kg.

Obstarávacia cena panelov sa pohybuje od cca 300 do 1000 EUR podľa výkonu. Je teda relatívne vysoká. Treba však pri uvažovaní nad kúpou zohľadniť prevádzkovú úspornosť a poradiť sa s dodávateľmi, ktorí by mali byť schopní a ochotní vám spraviť prepočet pre vaše podmienky.

Zdroj: Predajcovia (Redwell, Rogicom, Pali, Thermowell) a archív autora

 

infrapanely

Kúpili sme 2 kusy 500w infrapanelov. tento víkend ich chceme vyskúšať. Už ich máme namontované na stenách vo vnútri chaty. Dúfam, že budeme celá rodina spokojní.

Kúpili sme ich za 125eur za kus, z druhej ruky. Dokúpili sme aj termostaty.

 

Tak potom dajte vediet, ci

Tak potom dajte vediet, ci ste spokojni a do akej velkej miestnosti ste to dali. Niet nad osobnu skusenost...

infrakurenie

Mám drevennú chalúpku kde vykurujem šporákom na tuhé palivo kuchyňu,spálnu,obyvačku,chodbu a kúpeľnu.Bolo treba riešiť problém ako vykurovať izby po vyhasnutí šporáku.Priateľ ma upozornil na infravykurovanie.do 24 oo mam teplo ,potom nastupuje infra kúrenie ktoré kúri asi do piatej hodiny ráno.Takto fungujem od jesene a spálil som elektriky asi za 64 euro.Mám jeden infra a ráno je v izbách okolo 19 až 20 stupňov.Keď rano zakurím v šporáku za pol hodiny je tam 25 stupnov.Dá sa to namontovať i ako obraz je to krásne vymalované ako umelecké dielo ale tito sú už drobek drakšie.Osobne som spokojný je to čisté a hlavne bez prachu,pretože toto vykurovanie nevýri prach v miestnosti

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Spotrebu vody výrazne zníži použitie pákových batérií. Tieto dokážu ušetriť až 50% vody oproti kohútikovým.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 4 návštevníci.

Prihlásenie