Výmena okien na chate

Keď vám pri otváraní okien na vašej milovanej chate ostane v rukách kľučka alebo nebodaj celé okno, prípadne je chata zatuchnutá, plesnivá alebo sa nedá poriadne vykúriť, viete že je čas na výmenu starých okien za nové.

Plast alebo drevo?

Pri výbere nových okien do vašej chaty určite narazíte na otázku, či siahnuť po plastových alebo drevených profiloch. Na prvý pohľad jednoduchá voľba, plast predsa na chatu nepatrí, no nie všetko je také jednoznačné – oba varianty majú svoje výhody aj nevýhody.

Drevo sa na chatu hodí viac, pôsobí prirodzene a väčšinou esteticky dopĺňa architektonické stvárnenie stavby. To je všetko pravda, ale doba pokročila. Dnes už možno zakúpiť plastové okná, ktoré verne imitujú vzhľad dreva, čo môže osloviť menej náročných chatárov.

Najvýraznejšie rozdiely medzi plastom a drevom badať pri údržbe a životnosti týchto materiálov. Zatiaľ čo drevené okná pri správnej údržbe vydržia oveľa dlhšie, plastové okná zas nevyžadujú takmer žiadnu starostlivosť v podobe pravidelných náterov.

Čo sa týka tepelnej a zvukovej izolácie sú na tom plastové okná o niečo lepšie. Ich profil býva vyskladaný z niekoľkých komôr, ktoré tieto vlastnosti zvýrazňujú. Hovorí sa, že priestor by mal dýchať a okná by nemali byť úplne vzduchotesné. Pre tieto prípady majú niektoré plastové okná zabudovanú štvrtú polohu kľučky, ktorá umožňuje fukciu mikroventilácie. Vďaka nej môže z miestnosti unikať vlhkosť, čo zabráni šíreniu plesní v interiéri chaty.

Pokiaľ ide o cenu, plastové okná vyhrávajú na plnej čiare. V niektorých prípadoch môže cenový rozdiel dosiahnuť až 50 %, čo pri výmene niekoľkých okien môže znamenať stovky ušetrených eur. No vzhľadom na nižšiu životnosť sa z dlhodobého hľadiska cenový rozdiel medzi drevenými a plastovými oknami stráca.

Pri rozhodovaní si dôsledne zvážte svoje priority. Ak máte dostatok finančných prostriedkov a preferujete prirodzený vzhľad dreva aj za cenu častej údržby, potom siahnite po drevených profiloch. Ak vám neprekáža plastová úprava, kratšia životnosť, no oceníte nízke nároky na údržbu, potom sú pre vás plastové okná tým správnym riešením.

Okenice, rolety a žalúzie

Po výmene okien by bolo namieste porozmýšľať aj nad novými okenicami alebo vonkajšími roletami. Tie môžu okná ochrániť pred zlými poveternostnými podmienkami, preto by ste ich výber mali dobre zvážiť. Drevené žalúzie zas môžu dodať interiéru príjemný vzhľad a zabezpečiť tieň v chate počas horúcich letných dní.

Zdroj: Komerčná prezentácia

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Pri renovácii podláh, okien, ale aj dreveného nábytku dosiahnete najlepšieho optického výsledku, keď si vyrobíte tmel sami z pilín z opracovávaného dreva. Zmiešajte ich podľa návodu s bezfarebným spojivom.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 6 návštevníkov.

Prihlásenie