Výber stavebnej miešačky na betón

Snáď ani netreba pripomínať, že na chalupe sa stavebná miešačka na betón zíde ako soľ. Poradíme vám na čo si pri jej kúpe dávať pozor.

Napätie

V dnešnej dobe nie je nijako zásadný rozdiel pri tom, či si u menšej miešačky (do 160 l) zvolíte napájanie z 230V alebo 380V. Kedysi, najmä u starších objektov so starou elektroinštaláciou sa odporúčalo skôr napájanie 380V, pretože u 230V miešačiek dochádzalo k vypadávaniu poistiek. Znamenalo to však nutnosť mať v objekte zásuvku s káblom na 380V. Teda, ak nemáte príliš starú elektroinštaláciu, odporúčame u menších miešačiek napätie do 230V. Pozor však u starých budov, kde by mohlo dochádzať k vypadávaniu poistiek alebo dokonca môže hroziť vznik požiaru pri vznietení elektroinštalácie. Motor, ktorý má 0,75 kW sa výkonovo nezmení, keď do neho pustíte 380V alebo 230V. Je to stále rovnaké. U väčších miešačiek s objemom bubna nad 200l je lepšie mať stavebnú miešačku na 380V. 

Veľkosť

Ak budete používať stavebnú miešačku pre domáce využitie alebo na chate, vyberajte miešačku do objemu bubna 160l na 230V. Menšie miešačky majú aj možnosť jednoduchšej prepravy a aj priechodnosti dverami do šírky 80 cm, Čo mávýhodu pri prácach v interiéri. Ak potrebujete miešačku väčšiu, musíte vedieť kde a ako budete miešačku používať. Ak budete vystavovať miešačku veľmi náročným podmienkam, voľte miešačku s motormi na 380V, ktoré majú o niečo dlhšiu životnosť.

Iné detaily

Pri tzv. hobby miešačkách, ktoré budete používať len zriedka postačí plastový prevod na otáčanie bubna. Vo všeobecnosti ho však neodporúčame. Čím menej plastu na pohyblivých častiach, tým väčšia mechanická odolnosť. Rovnako tak je dobre si všímať i povrchovú úpravu miešačky. Odolné práškové farby znesú viac ako obyčajný nástrek. Zaujímavou funkciou je možnosť vyklápania obsahu na obe strany. U väčších miešačiek začína hrať rolu i kvalita a veľkosť koliesok, tepelná ochrana motora, posilnenie rámu či hlučnosť. Overte si tieto parametre, aby ste mali skutočne dobrého pomocníka na stavbe.

 Viac o stavebných miešačkách.

Foto: wacky_tom

Mohlo by vás zaujímať

Tip

 Rozžujte pri zube klinček.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 6 návštevníkov.

Prihlásenie