Výber rotačnej kosačky na trávu

(Aktualizované) Trávnik je neoddeliteľnou súčasťou takmer každej chalupy. Aby mal tú správnu výšku a vy ste sa z neho mohli tešiť, je mimo iného potrebné aj jeho pravidelné kosenie. Ponuka rotačných kosačiek je na trhu veľká a preto nezaškodí naša pomoc.

 Pri výbere kosačky si v prvom rade treba zvážiť nasledovné faktory:

 • veľkosť udržiavaných trávnatých plôch
 • členitosť pozemku
 • cieľový požadovaný typ trávnika
 • možnú frekvenciu kosenia
 • požadovaný komfort obsluhy
 • fyzickú dispozíciu koscu
 • dostupné zdroje energie a ich cena (elektrina, benzín)
 • dostupné priestory na skladovanie kosačky
 • iné požiadavky (hlučnosť, design, značka, servis, ekológia)

Veľkosť udržiavaných trávnatých plôch

Nepísané pravidlo hovorí, že elektrické kosačky sú vhodné na veľkosti plôch do maximálne 300-600 m2. Na väčšie plochy už tieto kosačky nie sú vhodné kvôli potrebnej dĺžke kábla, kapacite batérií (platí pre batériové kosačky, napr. Bosch Rotak 43 LI) a menšej šírke záberu do cca. 43 cm (a teda vyššej prácnosti). Na plochy do maximálne 1000 až 2000 m2 sú vhodnejšie kosačky benzínové so šírkou záberu 48 cm a viac. Naviac, na plochy nad 500 m2 už začína byť zaujímavý aj nútený pojazd kosačky. Ten je ale zaujímavý i pri menších plochách v prípade, že máte menšiu fyzickú dispozíciu. Nad 1500 m2 je už vhodné uvažovať o záhradnom traktore.

Výber typu kosačky podľa plochy trávnika

Čo sa týka šírky záberu kosačky - tú je tiež potrebné brať do úvahy vzhľadom na veľkosť trávnika. Čím menšia šírka záberu, tým väčšia prácnosť, potrebný čas na kosenie, spotreba energie a opotrebovanie samotnej kosačky. Nasledujúci graf znázorňuje závislosť šírky záberu kosačky od veľkosti plochy trávnika. Z neho je vidieť, že napríklad na pohodlné kosenie 300 až 600 m2 trávnika by mala vyhovovať kosačka so záberom 43 až 48 cm.

Závislosť šírky záberu kosačky od plochy trávnika

Pri väčších plochách je dobré mať dobrý systém na zber (väčší objem zásobníka)či mulčovanie pokosenej trávy. Takisto je zaujímavým údajom u benzínových kosačiek aj objem palivovej nádrže.

Členitosť pozemku

V prípade kopcovitého terénu a väčšieho pozemku radšej siahnite po kosačke s pojazdom. Ak je váš pozemok menší, kosačka s pojazdom nemusí byť nevyhnutná. Vtedy je dôležitý parameter váhy kosačky.

Zaujímavou môže byť aj funkcia mulčovania (RECYCLER systém od firmy TORO, BioClip® od Husqvarny, ...), ktorá rozseká trávu na maličké čiastočky a ponechá ju na trávniku ako organické hnojivo. Odpadá tak nutnosť zberného koša, ktorý môže byť dosť veľkou obtiažou v kopcovitom teréne. Mulčovanie má však aj svoje obmedzenia. Zvyčajne sa týmto spôsobom nedá kosiť tráva vyššia ako 10 cm. Pri mulčovaní sa skosí maximálne tretina výšky trávy (napr. z 9 cm sa odsekne 3 cm). Mulčovací nôž má oproti bežnému nožu po stranách rozdvojené čepele. Každá zo štyroch čepelí mulčovacieho noža kosí v inej výške pri zachovaní vyrovnaného chodu motora. Pri mulčovaní je potrebné častejšie kosenie trávnika. Z časového hľadiska je však kosenie s mulčovaním omnoho rýchlejšie ako kosenie so zberom do zberného zásobníka. Správna kosačka s mulčovaním má mať vo výbave aj záslepku namiesto zberného koša, aby bol mulčovací priestor dokonale uzavretý a mulčovanie čo najúčinnejšie. 

Poslúžiť môže takisto aj funkcia odhadzovania trávy bez zberu. Takisto zohľadnite najužšie a najkomplikovanejšie miesta trávnika. Tieto môžu byť dôvodom pre kúpu menšej kosačky s menším záberom, alebo dokonca kúpy dvoch kosačiek s rôznymi zábermi. Toto sa však zvyčajne dá riešiť aj použitím vyžíňača na doplnkové kosenie, s ktorým sa dostanete takmer všade.

Cieľový požadovaný typ trávnika

Výber vhodnej kosačky je závislý samozrejme aj na type trávnika. Chcete mať športový trávnik na rekreačné účely, lúku, alebo trávnik typu golfový fairway? V prvom prípade, kedy je nutné trávnik kosiť raz za jeden až dva týždne, potrebujete spoľahlivý stroj. Investujte radšej do kosačky s lepším a spoľahlivejším motorom. Všeobecná rada znie, že kvalita motorov je závislá od krajiny pôvodu výrobcu asi v nasledovnom poradí (od najlepšieho po najhoršie): Japonsko (Honda, Kawasaki), USA (Briggs & Stratton, MTD, Homelite, Tecumseh - výbehový), Taliansko (GGP, Emak), Čína. Samozrejme, berte túto radu s rezervou - existuje veľa šťastných Mulčovacia sadamajiteľov talianskych kosačiek... Vhodnou pre rekreačný typ trávnika (parkový) je funkcia mulčovania, ktorá ušetrí prácu s vynášaním pokosenej trávy. Táto funkcia trávu rozseká na miniatúrne čiastočky, ktoré sa ľahko rozložia v trávniku a pôsobia tam ako prirodzené hnojivo. Mulčovanie však nie je dokonalé a tak sa pre dokonalejší vzhľad pokoseného trávnika odporúča radšej zber do zberného koša.

Rovnakú radu, čo sa týka spoľahlivosti a úspornosti motora možno dať i v prípade, keď chcete mať pri dome perfektný golfový trávnik (anglický). Tu je navyše potrebné dať pozor na minimálnu výšku kosby, ktorá by mala začínať už niekde okolo 20 mm. Takisto je v tomto prípade zaujímavý údaj o množstve prestavovacích stupňov výšky kosby - čímPrincíp kosenia vretenovej kosačky viac stupňov, tým lepšia možnosť prispôsobenia výšky kosby vášmu trávniku. Mulčovanie sa pre takýto druh trávnika neodporúča a tak je potrebný zberný kôš. Keďže chcete maximálnu kvalitu - dbajte aj na kvalitu nožov. Ak chcete skutočne perfektný golfový trávnik, rotačná kosačka vám asi nebude stačiť a budete potrebovať aj vyžíňač na zarovnanie okrajov trávnika, prípadne  vretenové kosačky, ktoré spravia z vášho trávnika dokonalého angličana... To je však na osobitný článok.

Paradoxne na trávnik lúčneho typu (extenzívny), kosený zriedkavo (viac ako 1x za mesiac) je nutný výkonnejší motor (nad 4500 W). Ten je potrebný najmä na prekonanie väčšieho odporu vyššej trávy. Rovnako tak dbajte v tomto prípade i na maximálnu nastaviteľnú výšku kosby , ktorá by sa mala pohybovať aspoň okolo 90-100 mm a na jednoduché (najlepšie jednopákové) nastavenie výšky kosenia. Ak nechcete trávu zhrabávať, je vhodný objemnejší kôš (aspoň 80 l) a možnosť prepnutia na odhadzovanie posekanej trávy do strany, či na funkciu mulčovania. Mulčovač nie je pri veľkej výške trávy až taký účinný, takže táto funkcia nie je v tomto prípade nevyhnutná. Zvážte aj možnosť trojkolesovej kosačky kvôli lepšej manévrovateľnosti v teréne.

Frekvencia kosby

V prípade, že kosíte často (1 - 2 x za týždeň alebo častejšie), oplatí sa vám zainvestovať do kvalitnej kosačky s kvalitným motorom, ktorá vám ušetrí v konečnom dôsledku Prípojka vody na ľahšie čistenienielen nervy, ale i čas a peniaze. V prípade častej kosby je trávnik nižší a preto nie je potrebný vysoký výkon motora. Takisto určite stoja za povšimnutie funkcie zvyšujúce pohodlie pri práci, ako centrálne nastavovanie výšky kosby, variabilná rýchlosť pohonu kolies či pripojiteľná hadica na čistenie kosačky.

Pri menšej frekvencii kosby nás nemusí až tak zaujímať kvalita motora, ale výkon by nemal byť príliš malý, kvôli nárazovej záťaži. Rovnako tak má byť maximálna výška kosby o niečo väčšia. Čačky-mačky zvyšujúce komfort nie sú v tomto prípade až také dôležité a dá sa na nich ušetriť.

Skladovanie kosačky

Zložená rukoväťRotačná kosačka by mala byť garážovaná. Miesta v skladovacích priestoroch však nikdy nie je dosť a preto treba dobre zhodnotiť veľkosť kosačky potrebnej na údržbu daného trávnika. Nekupujte preto zbytočne veľkú a výkonnú kosačku. Ak máte málo priestoru na jej uskladnenie, určite si nevyberajte kosačku bez sklápateľnej/odmontovateľnej rukoväte. Niektoré typy sa dajú poskladať na taký rozmer, že je ich možné jednoducho prevážať aj v osobnom aute.

Iné požiadavky

Výkon motora nie je pri výbere rozhodujúci. Výkon sa "sám" odvodí od predchádzajúcich zvolených parametrov (najmä od šírky záberu). Vyberte si najprv podľa už uvedených kritérií a v rovnakej kategórii siahnite radšej po výkonnejšom motore. Uvádzame približné výkony motorov podľa šírky záberu:

Elektrické:

 

Šírka záberu [cm] Výkon [W]
37 1400
40 1500
43 1700

Benzínové:

Šírka záberu [cm] Výkon [W]
41 3000
46 3400
53 4500

Ak má kosačka menší výkon motora na danú šírku záberu, je to podozrivé a dôsledkom môže byť nekvalitne pokosená tráva. Výkon motora by mal byť vyšší ak plánujeme kosiť aj mokrú trávu. Na to potrebujete vyšší vztlak vygenerovaný v žacom priestore na nadvihnutie trávy a teda i silnejší motor. Ako sme spomínali, silnejší motor potrebujete aj pri kosení vyššej trávy.

Spoľahlivosť všekých dielov kosačky je väčšinou trochu zanedbávanou požiadavkou zo strany zákazníka. Motor nie je jedinou súčasťou kosačky, ktorá sa môže pokaziť. Treba si všímať aj také detaily ako napríklad z akého materiálu je skelet kosačky (plast, oceľ, hliník), či majú kolieska ložiská alebo sú len voľne na hriadeli, aká je povrchová úprava kovov (náter, galvanizácia, poplastovanie), či je skelet zváraný alebo lisovaný z jedného kusu plechu, aká je kvalita plastov a materiálu ovládacích prvkov, aká je funkčnosť a robustnosť všetkých pohyblivých a spájaných častí, ako funguje sklápanie rukoväte, či prestavovanie výšky kosby. Keď sa pozorne pozriete na kosačku z tohoto pohľadu, sami zistíte, aké veľké sú rozdiely medzi naoko a parametrami rovnakými produktami. 

Ergonómiou, čiže komfortom pri práci sme sa už okrajovo zaoberali.Najzaujímavejšími sú z tohoto pohľadu:

 • nastaviteľná výška rukoväte a možnosť jej sklápania,
 • centrálne nastaviteľná výška kosby (jednou pákou),
 • ľahko odnímateľný a vyprázdniteľný zásobník na trávu (nemal by vyžadovať montáž, či špeciálne nástroje)
 • ergonomická rukoväť a ovládacie prvky (príjemný materiál, chod a tvar)
 • samočinná a variabilná rýchlosť pojazdu (najmä u väčších modelov)
 • otáčacie predné kolieska (zabezpečia lepšie pokosenie zahnutých okrajov trávnikov a miest okolo kmeňov stromov)
 • vypínateľný nôž pri zapnutom motore (u členitého pozemku s prechodom cez nekosené, alebo nebezpečné časti)
 • elektrický štartér benzínového motora (najmä pre fyzicky menej disponovaných)
 • celková váha

Kosačku si pred kúpou vždy vlastnoručne odskúšajte a nechajte i naštartovať ak je to možné. Hlučnosť kosačiek je z hľadiska ergonómie tiež veľmi dôležitá. Ak je rozhodujúca, odporúčame skôr elektrické kosačky, ktoré sú o niečo tichšie. Moderné spaľovacie motory od známych výrobcov už tiež nie su tak hlučné ako kedysi. Elektrické kosačky dokážu vyprodukovať hluk o sile 75 až 89 dBA. Pre porovnanie uvádzame parametre niektorých benzínových motorov:

 • Briggs & Stratton 4.1 kW / 5.5k   96 dBA
 • Honda GCV160 4.0 kW / 5.5k    98 dBA
 • Briggs & Stratton 4.4 kW / 6.0k   100 dBA

Design je vecou vkusu. Vo všeobecnosti sa za designovú špičku v tejto oblasti považuje Husqvarna. Nezaostávajú však ani Viking, Solo alebo TORO u benzínových a Bosch či Black&Decker u elektrických kosačiek.

Takisto je dobré overiť si dostupnosť a kvalitu servisu konkrétnej značky v mieste alebo okolí vášho bydliska ešte pred jeho kúpou. Niektoré predajne ponúkajú vlastný servis a 7-ročnú záruku na svoje brandované produkty. Tieto sú však zvyčajne ťažko určiteľného pôvodu a kvality.

Ďalšie zdroje informácií

 

Zdroj: Archív autora, internet

Foto: Husqvarna, Viking, Bosch, ATCO

SEKAČKY

Všem majitelům zahrad a sadů nabízíme do jejich rotačních sekaček dodání Trojramenných nožů. Oproti dvouramennému noži mají přednost v lepším sběru mokré trávy, lepším plnění koše, zvyšují odolnost sekačky proti ucpání vyhazovacího kanálu trávou a umožňují rychlejší pojezd při sekání, čímž šetří palivo i čas potřebný na posekání dané plochy (15 AŽ 30%)

mam zaujem

Prosím o zaslanie ponuky. Mám kosačku HECHT 5462 RX. Ďakujem, Ivan Kováčik ivan@presi-dent.eu

3-ramený ôž

Prosím o zaslanie ponuky. Mám kosačku Wolf Garten 48. Ďakujem, J. Líška jaroslav.liska@vuje.sk

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Máte v lete teplo v komore (v špajzi)? Skúste na vetracie okienko zavesiť handry namočené v studenej vode.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 4 návštevníci.

Prihlásenie