Výber motorovej píly

Narezať drevo na zimu, spíliť nepotrebný strom, alebo si len narezať latky na plot. Motorovú reťazovú pílu zužitkuje na chalupe snáď každý. Pozrime sa na to, ako si správne tohoto užitočného pomocníka vybrať.

Základné rozdelenie motorových píl

Podľa pohonu poznáme píly elektrické a so spaľovacím motorom. Elektrické píly si nájdu svoje uplatnenie pri dome a v dielni, kde sa uplatnia najmä kvoli svojej nižšej hlučnosti a nulovým spalinám. Naopak, ak potrebujete pílu do lesa, alebo aj do väčšej záhrady, tak nad elektrickou pílou neuvažujte. Ďalšou z nevýhod elektrických píl je to, že sú neodolné voči dažďu.

Všeobecne môžeme píly podľa použitia rozdeliť na:

  • Všestranné/ hobby (motorové píly pre rezanie palivového dreva a údržbu okolo domu)
  • Farmárske (motorové píly pre polnohospodárstvo a záhradníctvo)
  • Profesionálne (motorové píly pre lesníctvo)
  • Špeciálne (píly na ošetovanie stromov, záchranárske motorové píly, vyvetvovacie píly)

Objem motora alebo dĺžka lišty?

Väčšina ľudí robí pri výbere motorovej píly chybu v tom, že ako prvý a najdôležitejší parameter berie do úvahy dĺžku reznej lišty. Mylne sa domnievajú, že dĺžka lišty naznačuje aj výkon píly - nie je tomu tak. Väčšina píl v triede hobby a farmárskej je konštruovaná na dĺžku lišty do 40 cm (hobby cca do 37 cm, farmárske do 45 cm).

Naozaj určujúcim parametrom píly je výkon jej motora. Ak potrebujete pílu len na občasné orezávanie konárov, dosiek, či prípravu dreva do kozubu, bude vám stačiť píla s objemom motora 35-40 cm3. Ak však radi pracujete s drevom aj častejšie, vykurujete drevom celý objekt a chodíte si drevo vyťažiť priamo do lesa, uvažujte nad pílou s objemom motora 40-50cm3. Píly pre profesionálov - pilčíkov či tesárov, ktorí pracujú s pílou dennodenne majú objem ešte väčší - 51-71 cm3.

Bezpečnosť a komfort pri práci

Naozaj dôležitým ukazovateľom pri výbere píly sú jej bezpečnostné prvky. Absolútnou nevyhnutnosťou je bezpečnostná brzda, ktorá vás ochráni v prípade, že by sa vám nečakane prudko vyšmykla píla z ruky. Tá narazí vpredu do bezpečnostnej brzdy, ktorá vypne prevod otáčavého momentu na reťaz, a tá sa zastaví. Rovnako tak je zaujímavým bezpečnostným prvkom rozšírená dolná ochranná čast madla (pod pravou rukou), ktorá by mala byť dostatočne široká, aby zabránila pri prípadnom roztrhaní reťaze zraneniu ruky. Samozrejmosťou by takisto mala byť poistka zopnutia plynu, ktorá by mala vypnúť pílu v prípade, že vám vypadne z rúk. Určite by píla mala byť označená štítkom CE, to znamená, že bola ocertifikovaná podľa EU noriem a teda, že mimo iného spĺňa základné bezpečnostné kritériá.

Dôležitým faktorom, a to najmä pri pravidelnej a dlhšie trvajúcej práci, sú prvky komfortu. Spomeňme aspoň odpruženie vibrácií, celkovú váhu píly, alebo ventil dekompresie motora, ktorý uľahčuje pretáčanie studeného motora pri štartovaní. Všimnite si mnohokrát ťažko dostupný údaj o spotrebe. Dôležitý je aj údaj o hlučnosti. Neustále dolievanie paliva je nielen otravné ale i drahé na prevádzku. Otvory na dolievanie paliva ako aj oleja na mazanie reťaze by mali byť ľahko prístupné. Všimnite si takisto veľkosť korpusu píly. Dnešné moderné píly majú telo oveľa užšie ako píly staršej konštrukcie a sú teda ľahšie i skladnejšie, a to pri rovnakom či lepšom výkone ako iné píly. Zaujímavým prvkom komfortu je najmä v chladnejších oblastiach možnosť výhrevu rukoväte. Nehanbite sa a žiadajte od predajcu, aby ste si mohli pílu odskúšať aj ako vám sadne do ruky a prípadne si skúsiť odrezať aj nejaký ten klátik. Dobrému predajčovi by to nemalo vadiť - práve naopak. S pílou je to ako so ženou - niekedy je to láska na prvý, ehm dotyk...

Spoľahlivosť a servis

Všímajte si aj materiály z ktorých je píla zostrojená. Priveľa plastu nie je signálom kvalitnej konštrukcie. Píla by mala mať kovové (zvyčajne horčíkové) telo. Na "špičke" lišty by reťaz mala byť unášaná po ozubení a nie len po plechu. Zvyšuje to životnosť reťaze i celej píly.

Preverte si možnosť samostatnej výmeny reťaze. Mala by byť zvládnuteľná svojpomocne, jedným človekom a bez nutnosti špeciálnych nástrojov. Rovnako tak, by ste mali byť schopný si svojpomocne z motora vymontovať sviečku. Pozor na dodržiavanie riadneho pomeru zmesi paliva a na čistotu palivového filtra, ktorý by mal byť ľahko vymontovateľný a čistiteľný.

Overte si dostupnosť servisu v okolí. Raz za čas budete potrebovať odborný zásah, či generálku po dlhšom čase používania. Naviac, lacné "ázijské" píly servis ani náhradné diely nemajú vôbec. V rámci záručnej doby vám ich síce vymenia kus za kus, ale potom vám už zvyčajne nik nepomôže. Ak sa rozhodnete pre tradičného výrobcu z Ameriky, alebo Európy, určite nespravíte zle. Dávajte si však pri kúpe pozor aj na rôzne plagiáty značiek. Mnohokrát využijú špekulanti len nepozornosť kupujúcich a tak sa vám môže ľahko stať, že namiesto značkovej píly Stihl budete mať doma pochybnú a určite nie tak kvalitnú Sthil-ku...

Pozrite sa takisto aj na návod od píly. Ak je slušne spracovaný a preložený do slovenčiny, zvyčajne to signalizuje aj dobrý postoj dovozcu k značke a servisu.

Pozrite si aj:

Zdroj: Jonsered, Stihl, archív autora

Foto: Solo

Značkova pila Stihl MS 211

Kúpil som si na radu viacerych ludí a odbornych rad tuto značkovú pilu a môžem povedať že som do nej používal iba odporúčané oleje podľa výrobcu.Pílil som iba dovezenú metrovicu s priemerom približne 20cm.Asi po piatom použití pila prestala mazat reťaz a momentálňe je na reklamaci.Pri uisťování všetkych zastancov tejto značky som si vždy napílil dreva len tolko kolko bolo treba s vedomím že mám kvalitu.A teraz musím prosit kamarátov s tými tzv.neznačkovymi pilami aby my prišli napílit drevo, ich pily slúžia šesť aj viac rokov bez vätších problémov.Tak uvažujem či som si za tie peniaze radeji nemal kúpiť dve píli menej značkove a potom by som mal aspoň čím píliť drevo a nemusel sa spoliehať na cudziu pomoc a trpiet podpichovaním či som ju náhodou nekúpil od tzv.predajcov z Rumunska.Ujisťujem že som ju zakúpil v nemenovanom značkovom obchode.

o pilu je treba sa starat ako

o pilu je treba sa starat ako sa snou zaobchadza tak sa aj schadza ak použivate bio olej je ho teba naplnit po vrch ked ju dlchšie nepouživate a vypustit palivo a nechat ju dojst do sucha a občas dat jednu nadržku polosintetickeho oleja lebo ten bio občas zalepí mazanie retaze a retaz je na suchu.ps ja mam ms 270 a šlape ako hodinky v praci použivam občas jonserku a neni to boh vie čo

Tiež som sa s tým už stretol

Tiež som sa s tým už stretol u Stihl píly. Po dorezaní som mal prázdnu benzínovú nádrž, no olejová bola plná. Chvala bohu bola len požičaná.

Prosim vas aky mate nazor na

Prosim vas aky mate nazor na pily znacky Solo ?

prikláňam sa ku kritike

prikláňam sa ku kritike ohľadom udávania ccm, ktoré nikto nepovažuje za parameter pri výbere. jednoznačne výkon v kW, a ešte jednu vec, sám som podľahol reklame na Dolmar.....mám už Stihl....iba toľko

Motorové píly

Nekupujte motorové lacnejšie píly v MOUNTFIELDu. Pri rezaní palivového bukového (tvrdého) dreva je po dvoch-troch rezoch tupá a môžte ju použiť tak na špáranie sa v nose.

Dobrý deň. Chcem sa vyjadriť

Dobrý deň. Chcem sa vyjadriť na tému zatupenia reťaze:ja chodím do ťažby palivového dreva už pár rokov a môj názor na to je taký že: reťaz sa zatupí najmä ak je drevo od zeme,prachu...ak píliťe na zemi a stane sa že občas sa zapíli aj do zeme. áno máte aj pravdu že nieje reťaz ako reťaz. ja používam zeťaze OREGON a vydrží byť ostrá ak si dávam pozoz v ťažbe cca.20 priestorových metrov dreva, niekedy viac.

Odpovedať na komentár

Vas vyrok je pomerne ostry. Ja som si sice v Mountfielde zatial nic nekupil, no pocul som i pozitivne komentare na ich vyrobky i servis. Chcem sa teda opytat, ci mozte specifikovat? Ak nie, komentar ktory ste uviedli nema hodnotu a ludi moze zmiast. Za A:Co to je lacnejsia pila? Za B:Aku pilu ste kupili a zatupii tak rychlo? Znacka, model. Za C: Znamena to, ze lacnejsie' pily u inych vrobcov su lepsie? Ak mate lacnu a dobru poradte prosim :-) A este poznamka: Myslim, ze ste si zle vybrali! To vsak moze byt povazovane za chybu predajcu len ak ste mu dopredu udali ucel na ktory pilu kupujete. Dakujem Spuchla

zkus to na

nebo taky www.google.sk

Výkon

Na začiatku čítania tohto článku sa mi zdal byť celkom slušne napísaný, ale keď som sa dostal k časti "Výkon alebo dĺžka lišty?" svoj názor som rýchlo zmenil. Od kedy sa výkon motora udáva v cm kubických??? Centimetre kubické označujú predsa zdvihový objem motora, výkon motora sa predsa udáva v kW (alebo W, prípadne koňoch, kde platí približne prepočet 1kW=1,36.k).

Mate pravdu

...ospravedlnujeme sa za omyl. Text sme opravili na objem motora. Dakujeme.

Objem kontra výkon

Ano, opravili, ibaže ja roky vlastním pílu a dodnes neviem, aký má objem valcov. Viem však, aký má výkon aj dĺžku lišty. Nepoužívať radšej jednotky, ktoré uvádza každý výrobca?

každý dobrý predajca uvádza

každý dobrý predajca uvádza na štítku výkon a objem inak je to napísané aj v návode

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Vŕzgajúce pánty posypte nastrúhanou tuhou z ceruzky - vydrží dlhšie ako mazacie prípravky.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 4 návštevníci.

Prihlásenie