Utesnenie škár v drevostavbe drevenými stružlinami

Drevené stružliny sú jedným z najlepších materiálov na utesnenie škár v drevostavbách. Majú veľmi podobné tepelnoizolačné vlastnosti ako samotné drevo a teda nedochádza k vzniku tepelných mostov ako u iných materiálov.

Stružliny sa u novostavieb vkladajú do medzier medzi trámami. Tieto ich vlastnou váhou zatlačia a pevne uchytia v škáre. Druhou metódou používanou aj pri rekonštrukciách starých dreveníc je ich ubíjanie, keď sa dlhé vrkoče stružlín postupne nabíjajú za pomoci dreveného dláta a gumeného kladiva do škár. Tento postup si však vyžaduje dodatočné uzavretie škáry napríklad drevenou lištou z dizajnových dôvodov.

Stružliny sa v našich podmienkach väčšinou dovážajú z Poľska. Výhody tohoto materiálu sú vyvážené jeho relatívne vysokou cenou.

Dávate Len tieto stružlina

Dávate Len tieto stružlina alebo aj PUR penu, nobasil alebo také niečo?

PUR pena na škárovanie

...sa príliš neodporúča. Totiž, ak sa táto dobre stavebne neuzavrie, začne sa droliť a stráca funkčnosť. Takže ak ju použiť, tak ju uzavrieť buď hlinenou mazaninou a vápnom, alebo aspoň drevenými lištami. Nobasil má trošku iný problém - nasáva a nepúšťa vlhkosť a keďže ide o vonkajšie použitie, treba ju tiež skryť pod mazaninu.

Drevene struzliny

A s kadial s Polska sa daju doviest?

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Nejde vám uvolniť stará skrutka? Vložte skrutkovač do drážky skrutky a klepnite po ňom jemne kladivom. Skrutka v závite sa uvolní a zároveň tým opravíte zanesenú drážku skrutky.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 3 návštevníci.

Prihlásenie