Tri netoxické recepty na odstránenie plesne v dome

Naučte sa tieto tri triky na odstránenie plesne v domácnosti, ktorá je tak častým problémom.

Na odstraňovanie plesne sa zvyčajne používajú viac či menej toxické prostriedky na báze chlóru, či striebra. Sú však aj iné - zdravšie metódy.

Existujú tri prírodné ingrediencie, ktoré zabíjajú pleseň. Je to čajový olej (tiež známy ako tea tree oil), extrakt z jadier grapefruitu a ocot. Všetky majú svoje pre a proti, ale všetky fungujú. Najlacnejší a najdostupnejší je ocot. Olej z čajovníka je účinnejší, ale je drahší a má špecifický zápach, ktorý však po pár dňoch vypáchne. Olej z grepových jadierok je taktiež drahší, ale nemá špecifický zápach.

Pleseň je nebezpečná pre zdravie. Vedie mimo iného i k únave, depresii a dýchacím ťažkostiam. V prvom rade zabezpečte, aby nevznikala prebytočná vlhkosť v dome, ktorá je živnou pôdou plesne. Pravidelne intenzívne vetrajte.

Poklad z čajovníka

Nič prírodné nefunguje na plesne tak ako sprej, ktorý si jednoducho vyrobíte z tohoto oleja. Môžete ho použiť tak na plesnivú stenu ako aj na pleseň na sprchovom závese. Jeho zaobstaranie vás víde viac peňazí, ale vydrží vám veľmi dlho.

Potrebujete fľašku s rozprašovačom, 2 ČL čajového oleja a 0,5l vody. Ingrediencie zmiešajte vo fľaške - hotovo. Sprejujte na postihnuté miesta.

Extrakt z grepových jadier

Potrebujete fľašku s rozprašovačom, 20 kvapiek grepového extraktu a 0,5l vody. Ingrediencie zmiešajte vo fľaške - hotovo. Sprejujte na postihnuté miesta.

Sprej z octa

Čistý ocot zabíja cca 82% plesní. Nalejte preto do rozprašovacej fľaše čistý bezfarebný ocot. Môžete doň kvapnúť kvôli príjemnejšej vôni aj nejakú voňavú esenciu. Nastriekajte ocot priamo na pleseň. Nepríjemný zápach pominie po niekoľkých hodinách.

Zdroj: Realpharmacy.com
Foto: Bjørn Bulthuis (Flickr)

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Čerstvo vysiate semiačka trávnika ochránite pred vtákmi prikrytím priepustnou jemnou tkaninou (dostať ju v záhradníctve). Po vzklíčení je nutné tkaninu odstrániť keďže stebielka potrebujú svetlo. Vhodnou ochranou môže byť aj rozmiestnenie farebných stužiek skombinovaných s alobalovými prúžkami natiahnutými na špagátiku povedľa trávnika. 

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 5 návštevníkov.

Prihlásenie