Strešné krytiny na ľudových stavbách

Staré šindle prekryté plechom

Strešná krytina na vašej chalupe by mala spĺňať nielen kritériá funkčné, ale i estetické a v najlepšom prípade i historické. Povedzme si teda zopár slov o strešných krytinách na starých ľudových stavbách.

Strešné krytiny si môžeme z tohoto hľadiska rozdeliť na tradičné a netradičné.

K tradičným krytinám na území Slovenska môžeme podľa geografickej polohy zaradiť šindľové strechy, slamenné a trstinové strechy, bridlicové strechy a strechy keramické z pálenej hliny.

K netradičným môžeme zaradiť krytiny asfaltové, plechové, azbestocementové, betónové, plastové a iné. Väčšinou sa z rôznych príčin objavujú aj na historických stavbách. Ich použitie pri rekonštrukciách však treba z estetického a historického dôvodu vždy dôkladne zvážiť.

Pálené škridlyNajstaršie tradičné krytiny sú tie, ktoré si gazda dokázal vyrobiť sám. Patrili k nim najmä šindle a slamenné strechy. Krytina z pálenej hliny sa začína u nás objavovať až v osemnástom, respektíve devätnástom storočí a to najmä v bohatších regiónoch južného a západného Slovenska. Stala sa zo strany úradov dosť preferovanou najmä kvôli jej požiarnej odolnosti. Mala však aj jednu podstatnú nevýhodu - bola o dosť ťažšia a teda vyžadovala dva a viackrát vyššiu nosnosť krokiev. V miestach, kde boli na to dobré geologické podmienky sa na stavbách objavovali i krytiny z lámanej bridlice. Až na začiatku dvadsiateho storočia sa začali objavovať na strechách krytiny asfaltové vo forme položených lepeniek. Takisto sa až vtedy začala používať krytina z azbestocementových dosiek a plechu.

Plastový šindeľAk sa chystáte pre výmenu krytiny, pamätajte na to, že nová strecha vašej chalupy by mala mať materiály ako tak podobné s materiálmi už bežne používanými v danej oblasti. Treba sa vyhýbať moderným strešným profilom, či kanadským šindľom, ktoré dávajú chalupám vzhľad moderných prímestských víl. Keď už chcete ísť do rekonštrukcie s modernými materiálmi, skúste zvážiť použitie historických napodobenín, respektíve kópií historických materiálov. Zaujímavým je v tomto smere napríklad použitie plastových šindľov, alebo moderných vláknitocementových dosiek (náhrada eternitu). Nevhodným je použitie medených striech, či pálených škridiel v stredomorskom či inom exotickom štýle...

Strecha z dreveného šindľaAk sa v danom regióne pôvodne použival šindel, ale už od devätnásteho alebo začiatku dvadsiateho storočia sa začal nahrádzať bobrovkou, môžete použiť na rekonštrukciu bobrovku. Pozor však pri výmenách bobrovky za inú keramickú krytinu - moderné pálené škridly môžu na streche vašej chalupy pôsobiť umelo. Rovnako tak treba zvážiť farbu novej krytiny. Starej stavbe vo vidieckom alebo horskom prostredí určite nepristane modrá strecha...

Pri výmene krytiny vždy dbajte aj na kompatibilitu novej krytiny so statikou (najmä nosnoťou) jestvujúceho krovu. Nová krytina na pôvodný krov by mala byť na 1 m2  rovnako ťažká, alebo radšej ľahšia ako pôvodná krytina.

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Prachu v koberci sa zbavíte a jeho farby oživíte, ak ho v zime lícom položíte do čerstvého sypkého snehu a ten následne z neho vyklepete.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 2 návštevníci.

Prihlásenie