Stanovisko pre gaštan jedlý

Chcete pestovať gaštan jedlý a neviete, či sa pri vašej chalupe ujme? Veľmi dôležité je nájsť pre strom vhodné stanovisko. Poradíme Vám.

 

Vyžaduje ľahšie až stredne ťažké pôdy, dobre prevzdušnené,
s dobrou zásobou živín, so slabo kyslou pôdnou reakciou. Dá sa pestovať nielen v teplých oblastiach, ale aj vo vyšších polohách na chránených stanovištiach. Vo všeobecnosti sa v našich podmienkach neodporúča nadmorská výška nad 350 m.n.m. Najlepšie rodí v oblastiach s teplými letami a chladnými zimami. Mrazy by však nemali tvrdšie ako -25°C. Priemerná celoročná teplota by mala byť +7°C a viac. Sú citlivé na mráz v októbri. Vyhovujú im severné svahy, keďže na nich dochádza k neskoršiemu kvitnutiu a tým aj k ochrane kvetov. Sadia sa od seba 10 - 12 m kvôli košatej korune. Veľmi dobre prekonávajú letné suchá.

Pre úrodu je nevyhnutné mať v blízkosti minimálne dva stromy kvôli opeľovaniu.

Pôdu je vhodné pred vysadením dobre skypriť a v prípade, že pôda nie je zásaditá i jemne upraviť pôdnu reakciu na jemne kyslú (rašelinou). Gaštan má rád pôdu bohatú na živiny, takže je vhodné lôžko i prihnojiť základným hnojivom. Mladé stromy je nutné dobre zavlažovať a odburiňovať.

Pestuje sa ako vysokokmeň s volne rastúcou korunou. Veľmi dôležitý je
presvetľovací rez. Na dospelom strome odstraňujeme odumreté, krížom rastúce
a prehustené konáre.
 

Foto: pizzodisevo

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Viete, že 1 kg vlhkého dreva (vlhkosť 40 %) vyrobí cca 10000 kJ/hod a 1 kg toho istého, ale suchého dreva (vlhkosť 20 % , tzn. dva roky sušené) vyrobí cca 15000 kJ/hod?

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 1 návštevník.

Prihlásenie