Sporák s teplovodnou vložkou

Pec s klapkou a vývodom vzadu pre dodatočné teplovzdušné kúrenie (vľavo) a teplovodná vložka (vpravo)Starý sporák alebo pec na tuhé palivo na chalupe doslúžila? Chystáte sa na rekonštrukciu alebo na stavbu novej? Viete, že je možné z takejto na oko rustikálnej keramickej pece  spraviť ústredné kúrenie, ktoré rovnomerne vykúri celý byt a ktoré zabezpečí i ohrev teplej úžitkovej vody?

Kedysi sporák, alebo ako sa mu hovorilo "šporheľt", vykuroval celý dom a navyše sa na ňom varilo, pieklo i sušilo. To by samozrejme išlo i v súčasnosti za predpokladu, že sa v objekte býva celoročne a teda sa v sporáku kúri každý deň. Dnes však už sú mnohé staré chalupy prestavané, rozšírené o nové miestnosti a takisto zásoba teplej vody je v nich už hygienickou nevyhnutnosťou. Naviac chalupy sú zväčša využívané nárazovo a nekúri sa v nich kontinuálne. To všetko kladie nové požiadavky na staré kachle a sporáky, ktoré bez úprav nespĺňajú naše nároky.

Pec s klapkou a vývodom vzadu pre dodatočné teplovzdušné kúrenie (vľavo) a teplovodná vložka (vpravo)Ako nepridávať do chalupy ďalšiu rušivú modernú "bielu skriňu "(kotol) a zároveň zabezpečiť teplo v dome? Jednou z možností je teplovodná vložka, alebo takzvaná podkova, ktorú si môžete nechať zabudovať do nového sporáku, či keramických kachiel.

Na rozdiel od teplovzdušných systémov, kde sa prenáša medzi miestnosťami priamo teplý vzduch ohriaty od tepelných výmenníkov, respektíve od tela kovovej krbovej vložky, v prípade teplovodnej vložky ide o systém podobný klasickému ústrednému kúreniu. Teplo sa rozvádza pomocou média, v tomto prípade vody zvyčajne zmiešanej s nemrznúcou kvapalinou, ktorá za pomoci čerpadla alebo nenútene prúdi v potrubiach  do radiátorov a bojlera. Bojler s vodou môže mať dve vykurovacie špirály (takzvaný kombinovaný bojler). Prvá elektrická špirála slúži na udržiavanie teplej vody, respektíve fungujúca v letnom režime ako hlavná a druhá teplovodná, ktorú zohrieva médium z podkovy v šporáku. Takto môžeme rovnomerne tepelne zásobiť celý objekt z jedného miesta a pritom zachovať tradičný spôsob vykurovania v šporáku, respektíve v keramickej peci. Schéma zobrazuje príklad systému s teplovodnou vložkou, radiátormi a kombinovaným bojlerom na teplú vodu.

Samotná teplovodná vložka, alebo takzvaná podkova je pozváraná zo žiaruvzdornej kotliarskej ocele. Je to vlastne sústava navzájom prepojených rúrok, ktoré sú umiestnené priamo nad ohniskom. Niektorí výrobcovia vyrábajú i teplovodné výmenníky, ktoré sa neumiestňujú priamo nad ohnisko, ale na jeho steny, alebo za stenu. Takéto riešenie má viac výhod, ako je napríklad vyššia životnosť, či menšie teplotné nárazy v systéme, ale je aj o niečo menej efektívne.

Pri riešení vykurovania s teplovodnou vložkou je potrebné myslieť na to, že systém s vykurovaním na pevné palivo je veľmi ťažko regulovateľný. Navyše v prípade výpadku prúdu sa nemá kde zohriata voda ochladiť a pri kontinuálnom horení pevného paliva by hrozilo poškodenie sústavy nahromadeným tlakom. Treba teda do systému zabudovať vhodné ochranné prvky (nie sú zaznačené v schéme). Medzi ne patrí ochranný tlakový ventil v teplej vetve hneď za teplovodnou vložkou, expanzná nádoba, záložný zdroj na čerpadlo, ktorý by vykryl prípadný výpadok prúdu a tým pádom zamedzil vyvretiu vody/média cez poistný ventil. Tomuto sa dá zabrániť aj tak, že sa na poschodie (vyvýšené miesto) umiestni väčší radiátor s nenúteným obehom (zapojený ešte pred čerpadlom), ktorý poslúži aj ako akumulačná nádoba v prípade výpadku čerpadla. Rovnako tak nie sú odporúčané tzv. radiátorové termostatické hlavice, ktoré pri vykúrení priestoru automaticky uzatvoria prívod do radiátora a tým obmedzia akumulačnú kapacitu sústavy.

Sporák s podkovou má zvyčajne dva režimy (viď. obrázok nižšie). Ohnisko s letnou prevádzkou je umiestnené nad teplovodnou vložkou a teda nevyhrieva vykurovacie médium. Tento režim môžete využiť počas letných dní, keď sa na sporáku len varí, prípadne chcete vykúriť len kuchyňu. Zimné ohnisko je umiestnené pod teplovodnou vložkou a teda pri kúrení v ňom máte k dispozícii plnohodnotné ústredné vykurovanie chalupy.

PrílohaVeľkosť
sporak-teplovodny.png87.07 KB

Cena

Zdravím vospolok, chcel by som sa opýtať, koľko cca stojí prestavba takých kachiel ako sú na obrázku na vykurovanie štyroch miestností, každá približne 20m2. Išlo by čiste iba o vykurovanie, nie ohrev teplej vody, čiže prestavba ohniska, tak ako na obrázku plus podkova. Radiátory už mám, ale kotol čo som mal doslúžil, tak by som to chcel napojiť na kachle v kuchyni. Ďakujem

V Rovne

Toto viem ze vyrabaju vo Velkom Rovnom kachliari... bol som tam osobne.

Pre Admin portálu - užívateľa sporáka

Dobrý deň, Mám podobný prípad ako Vy. Aký je výkon šporáka, ktorý používate? Výrobca a kontakt? Nové odporúčania zo skúsenosti? Ďakujem

par rokov ubehlo od tychto

par rokov ubehlo od tychto komunikacii... Vie prosim niekto zhodnotit skusenosti s vodnou vlozkou v sporaku na prilezitostne pouzivanej chalupe? V dobrom aj zlom... (:- Dakujem Doky

Spokojnost s vymennikom

Sice som ako admin portalu, ale aj ako uzivatel vymennika. Za par rokov mozem vyslovit uplnu spokojnost. Na lepsiu regulaciu cerpadla by som ale dal teplotne cidlo co najblizsie na vyvod k sporaku, inak najmae pri rozkurovani moze vriet voda vo vymenniku, co sice nie je velka vec, ale urcite nie zelany stav. Inak to kuri vyborne a vyhreje 4 miestnosti - okrem kuchyne, kde nie je radiator ale sa ohrieva priamo od sporaka vyhreje dve miestnosti cca 5x4 m, predsien 2x2 m a kupelnu 3x2 m. Plus teplu vodu v bojleri 80l. Bojler je kombinovany a zistili sme jednu zaujimavu vlastnost systemu. Ak nechame na noc zaplnuty bojler aj na elektricke kurenie, ten nam temperuje cez teplu vodu aj vodu v spirale a teda aj v systeme kurenia a cerpadlo neprestane tocit vodu ak ho nastavime dostatocne nizko (cca 30-35 st.), takze vlastne 2kW bojlerom si dohrievame miestnosti ked vyhasne sporak...

Dobrý deň, vedel by niekto

Dobrý deň, vedel by niekto poradiť kde sa dá kúpiť takáto teplovodná vložka a dvierka? Ďakujem

Nevadí, už na niečom takom

Nevadí, už na niečom takom pracujem, dám vedieť ako to dopadlo :-)

je to dobre

 je to dobre

Ako na to?

Páči sa mi tá kotva, až tak, že som si podobnú kúpil aj s príslušným štítom s dvierkami. Rád by som si sporák postavil sám. Poraďte prosím ako nainštalovať kotvu ku štítu tak aby pri dilatáciach nedošlo ku, preháňam, deštrukcii sporáka, či vzniku trhlín a tým prívodu falošného vzduchu. Stačí vymazať šamotovou maltou,alebo vložiť medzi štít a kobku takú kúrenársku šnúru ? Ako ste to riešili Vy ?

A kde sa také veci dajú

A kde sa také veci dajú kúpiť? Ďakujem

Dotesnenie

Ja som si to nechal postavit priamo profi kachliarmi, takze vam odborne neporadim. Myslim, ze stit by mal byt vytmeleny kominarskym tmelom, alebo samotovou maltou. Kazdopadne ani samotny stit nie je nikdy absolutne tesny a nie je to ani ziadany stav, kedze tah komina si vyzaduje nejaky prieduh od spodu... Kazdopadne odporucam sa obratit s instalaciou na odbornikov (kachliarov a kurenarov), pretoze je tam vela zaludnosti, ktore treba nevyhnutne dodrzat, aby nedoslo k nehode (napr. explozii vymennika).

Ako na to?

Páči sa mi tá kotva, až tak, že som si podobnú kúpil aj s príslušným štítom s dvierkami. Rád by som si sporák postavil sám. Poraďte prosím ako nainštalovať kotvu ku štítu tak aby pri dilatáciach nedošlo ku, preháňam, deštrukcii sporáka, či vzniku trhlín a tým prívodu falošného vzduchu. Stačí vymazať šamotovou maltou,alebo vložiť medzi štít a kobku takú kúrenársku šnúru ? Ako ste to riešili Vy ?

Zdravim vsetkych chaluparov.

Zdravim vsetkych chaluparov. Rozmyslam nad riesenim kurenia v starom baraku, co sa chystame rekonstruovat. Cheme tam dat do klenbovej kuchyne kachlovy sporak, ktory tam kedysi bol, ale vymenil ho srandovny plechovy transport, ktory uz tiez dosluzil. Peciar nam navrhol postavit sporak s dvoma ohniskami. Vrchne bude pre varenenie na platnicke a pecenie v trube, spodne bude pre ohrev vody v zabudovanom vymenniku. Odtial budu tahane rozvody pre ustredne kurenie do radiatorov po chalupe. Navyse, z horneho ohniska povedie nieco ako rura cez kamennu, az 75 cm hrubu stenu do vedlajsej izby, kde bude stat kachlova pec. Ta sa bude rozkurovat po otoceni klapky, kedy prestane fungovat kobka s trubou na pecenie na sporaku. Cize prikladat sa bude len jednej miestnosti, kamennej kuchyne. Chem sa spytat, ci je nevyhnutne pri takomto rieseni strazit teplotu vratnej vody, koli dehtovaniu vymennika. Na webe su propagovane aj zapojenia, ktore s tym nepocitaju. Dokonca to vraj zvysi vykon teplovodneho krbu. 65C voda na spiatocke sa hodi ku kotlom, krby a sporaky s vymeniikom vraj takto fungovat nemusia. Nema niekto podobnu skusenost? A co zapojenie akumulacnej nadrze, dokaze ju murovany kuchynsky sporak vobec vyhriat?

Co sa tyka dehtovania -

Co sa tyka dehtovania - naozaj moze nastat situacia, ze najmae na zaciatku kurenia vlozka posobi ako chladic, ktory ochladzuje vystupujuce spaliny, ktore maju tendenciu k dechtovaniu a teda vacsiemu zanasaniu komina. Toto je vsak otazka par minut a osobne by som z toho velku vedu nerobil. Co sa tyka nabijania akumulacnej nadrze - zavisi od vykonu "podkovy" vmontovanej do sporaka a objemu akumulacnej nadrze. Bezne je dostat seriovo vyrabana podkova, ktora ma vykon okolo 3 kW, ale je mozne si nechat spravit i vykonnejsiu cca 6-12 kW. Toto uz je zaujimavy vykon aj na nabitie vacsej akumulacnej nadrze...

podkova

Dobry den chcel by som Vas poprosit o informaciu kde je mozne zakupit taku podkovu resp.kde sa da spravit,lebo ja som dal spravit jednemu majstrovi,ale zda sa mi velmi slaba. dakujem za info Peter

Skuste kachliarov z Velkeho

Skuste kachliarov z Velkeho Rovneho....

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Aby ste nemali "chlpatý" náter, pretrite zopárkrát nasucho surové drevo. Uvoľnené štetiny sa takto odstránia zo štetca.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 2 návštevníci.

Prihlásenie