Ceny skipasov v zahraničí zdraželi

Lyžiarsky svahAko uvádza portál Pravda.sk, ceny skipasov v zahraničí zdraželi. Štúdia viac ako 600 cien skipasov z lyžiarskych stredísk zo 40 krajín zistila, že ceny skipasov sa zvýšili zo 174,33 na 182,90 za 6-dňový skipas. Kvôli zmenám v hodnote mien jednotlivých krajín v posledných mesiacoch sa zmeny môžu zdať ešte väčšie. Výsledky sú publikované v ôsmom vydaní Skiinfo.com v správe o cenách lyžiarskych lístkov.

Priemerná cena skipasov v Európe bola na sezónu 2009/2010 asi 167,70 eura - druhá najlacnejšia z piatich kontinentov zahrnutých v štúdii, za cenami v Ázii, Austrálii a Severnej Amerike, a drahšia ako Južná Amerika. Európske lyžiarske centrá ponúkali najväčšiu kapacitu vlekov pri prepočte na eurá. Nárast cien je však relatívny. Odzrkadľuje skôr kolísanie meny ako nárast cien lístkov. Zmena ceny závisí nielen od destinácie, ale aj od toho, z ktorej krajiny sú zákazníci, resp. či porovnávame napríklad jen, švajčiarsky frank alebo dolár.

V Európe to znamená, že napríklad švajčiarski lyžiari lyžujú lacnejšie mimo Švajčiarska, prakticky všade v Európe, ale najmä v Škótsku. Po piatich rokoch poklesu amerického dolára, švajčiarskeho franku a japonského jenu, zmeny nasvedčujú, aspoň v súčasnosti, návrat k rozdielom cien v roku 1990, keď USA boli najdrahšie na svete a Švajčiarsko najdrahšie v Európe.

Ale nie je to až také jednoznačné. Hoci základné švajčiarske ceny sú vysoké, rodiny s deťmi tu môžu lyžovať lacnejšie ako kdekoľvek v Európe, pretože táto krajina má najštedrejšie detské zľavy do veku 8 až 9 rokov (inde je to 4 - 6), ďalej je to 50 % zľava vo veku 16 - 18 (inde je to 30 % zľavy do 11 - 12 rokov) z ceny lístka pre dospelého.

Cena jednodenného skipasu sa v známejších centrách pohybuje okolo 30 eur, šesťdňový lístok napríklad v najväčšom rakúskom lyžiarskom regióne Ski amadé v hlavnej sezóne vyjde na 160 eur. Lacnejšie bývajú permanentky väčšinou pred Vianocami a uprostred januára. Od polovice marca potom môžu turisti využiť ponuku výhodných balíkov služieb, ktoré okrem ubytovania zahŕňajú aj permanentky a vleky. Turisti pri kúpe viacdenného skipasu musia zložiť zálohu vo výške niekoľko eur na kartu, nazvanú "keycard". Turniket kartu automaticky identifikuje a pustí lyžiara k vlekom a lanovkám. Po vrátení karty dostane lyžiar zálohu späť.

Viac v článku na portáli Pravda.sk

Foto: nonanet

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Drahý čistiaci prostriedok nepotrebujete. Stačí, ak potriete drez soľou a octom. Potom ho opláchnite.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 4 návštevníci.

Prihlásenie