Robotický vysávač - ideálny pomocník na chalupu

Ak nemáte radi vysávanie tak ako ja, tento zaujímavý výrobok vám určite ulahodí. Naviac má nespornú výhodu pre chatárov a chalupárov, pretože vysáva úplne sám a vy sa vrátite na chalupu vždy do čistého.

Čo to vlastne je

 Robotický vysávač je automatizované zariadenie na upratovanie podláh. Tento vysávač nemusíte ani ťahať, ani strkať, dokonca za ním ani nemusíte chodiť. Prístroj pomocou prúdu vzduchu a rotujúcich kartáčov účinne čistí bežné domáce podlahové krytiny - tvrdé drevo, linoleum, dlažba a koberce s nízkym až stredným vlasom.

Vysávač začína s upratovaním zo stredu miestnosti a odtiaľ potom prechádza po špirále k stenám. Vysávač sa nešpinivým nárazníkom dotkne steny, alebo sa ju po niekoľkých okruhoch sám pokúsi nájsť. Potom chvíľku prechádza popri stene a jeho rotačný postranný kartáč vymetá nečistoty od steny tak, aby ich mohol povysávať prúdom vzduchu. Po dokončení upratovania popri stene, alebo iného zvislého predmetu prechádza rovnými ťahmi naprieč miestnosti. Vysávač tento postup opakuje tak dlho, pokiaľ neuplynie doba, určená k upratovaniu, ktorú si podľa plochy a tvaru miestnosti sám spočíta. Tento systém zaručuje maximálne pokrytie celej plochy podlahy.
 

Ako funguje?

Napríklad iRobot Roomba je vybavený unikátnym systémom robotickej inteligencie AWARE™, ktorý za použitia desiatok senzorov monitoruje okolie vysávača Roomba a prispôsobuje jeho chovanie až 67 krát za sekundu, aby vysávač upratoval efektívne, inteligentne a bezpečne.
Rotačný postranný kartáč vymetá nečistoty z rohov a okrajov miestnosti do hlavnej čistiacej dráhy vysávača.
Dva protibežné kartáče zbierajú hrubšie a stredné nečistoty.
Vysoko účinný stierač vysáva jemné nečistoty. 
Vysáva v miestach so silnou prevádzkou. V ťažko prístupných miestach. Hravo si poradí s upratovaním chlpov domácich zvierat!    

Roomba "vidí" a nespadne zo schodov! Štyri infračervené senzory na spodnej strane vysávača rozpoznajú schod a okamžite zmenia dráhu, takže Roomba nemôže spadnúť. Bočný infračervený senzor naviguje robota pozdĺž steny, takže povysáva pozdĺž celej miestnosti a vo všetkých rohoch.

Vysávaču možno vymedziť plochu pomocou virtuálnej steny. Virtuálna stena slúži k tomu, aby zabránila vysávaču opustiť plochu, ktorú chcete upratovať. Možno ju zablokovať priechodmi až do šírky 4 m. Virtuálnu bránu možno tiež použiť napr. k zamedzeniu, alebo na oddelenie časti veľkej izby.

Po skončení vysávania sa robot sám poslušne vráti do základne, kde sa nabije na ďalší cyklus, ktorého čas si zväčša môžete naprogramovať tak, aby vás nerušil.

Prispôsobte interiér

Robotickému vysávaču je potrebné trošku pomôcť. Všetky prekážky na podlahe sú preň menším či väčším problémom s ktorým si podľa typu a dokonalosti (a ceny) svojej robotickej logiky a senzorov dokáže lepšie či horšie poradiť.

Niektoré roboty majú implementované senzory, ktoré odhalia schody, iným musíte dopomôcť tzv. virtuálnymi stenami, ktoré musíte na miesta, kam nemá robot vstúpiť nainštalovať. Robot si lepšie či horšie poradí i s prekážkami ako sú stoličky, alebo skrine. Každopádne, každá prekážka naviac znamená predĺženie upratovacieho cyklu. Pozor treba dávať i na káble a vázy ležiace na zemi. Do káblov sa môžu zapliesť štetinky robota a vázy zasa nemusia prežť jeho náraz. Zvyčajným "nepriateľom" robotických vysávačov sú domáce zvieratá, ale i malé deti.

Na život s robotom si treba privyknúť, ale potom sa stane vašim skvelým pomocníkom.

Ďalšie informácie:

  • Variorobot
  • CleanMate 365 IVO – robotický vysávač, ktorý neodvráva
  • Electrolux Trilobite 2.0 – domáce zvieratko, ktoré povysáva váš byt
  • Support Plus Robo 001 – rýchly pomocník pre malé upratovanie
  • Siemens Sensor Cruiser – všimnete si ho, až keď nefunguje

Zdroj: Variobot, Pixmania, Elektrolux, CleanMate, SME

robotický vysavač

Je vynikající, před měsícem jsem si ho koupila a můžu všem doporučit. Dostane se všude, vysaje koberce i podlahy, a nemusíte se o něj vůbec starat. Jediná jeho nevýhoda je, že má malý koš na nečistoty. Po každém použití ho musíte vysypat :( Doporučuji všem vyzkoušet, tady si ho můžete zapůjčit. (odstránené redakciou) Manžel mi ho nejdřív rozmlouval a teď chce koupit i ten na vytírání :)

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Hrdzavé fľaky na vani môžete vyčistiť citrónovou šťavou. Môže pomôcť i umytie horúcou vodou zmiešanou s octom alebo posypanie práškom do pečiva a prikrytie vlhkou handričkou, či papierom.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 4 návštevníci.

Prihlásenie