Rekonštrukcia chalupy - ako nerobiť chyby

Väčšina ľudí začne chalupárčiť tak, že si zrekonštruuje starý dom, ktorý bol postavený v iných kultúrno-spoločensko-technologicko-ekonomických pomeroch. Mnohí z nás sa pritom snažia spraviť zo starého nové, čo má za následok v lepšom prípade znehodnotenie ducha stavby a v horšom investície ako takej. Skúsime dať viacero rád ako sa vyhnúť zbytočným chybám, pri rekonštrukcii starého domu.

Genius loci

Ako hovorí wikipedia.org, "genius loci bol pôvodne v rímskej mytológii duch, ktorý ochraňoval isté miesto. Bol znázorňovaný ako had. Dnes sa tento termín často používa na označenie určitej charakteristickej atmosféry, ktorú má dané miesto. Často ide o malebné zákutia ľudovej a historickej architektúry, či miesta v prírode."

Toto treba mať na pamäti pri každej rekonštrukcii starého domu na chalupu. Domy boli v dobe, keď boli postavené zväčša podriadené ich funkcii a okoliu v ktorom sa nachádzali. Ak narušíme spätosť starej architektúry s okolím, vytvoríme niečo, čo na dané miesto nepatrí a svieti do okolia ako maják nevkusu.

Na lepšie spoznanie histórie domu môžu pomôcť starší obyvatelia okolitých domov, alebo aj miestna kronika. Zistite si ešte pred naplánovaním rekonštrukcie všetko o histórii domu a jeho obyvateľoch.

Prvá pomoc

Starý dom zväčša hneď po kúpe potrebuje prvú pomoc. Treba spraviť základné opatrenia na to, aby dom nechátral. Spravte základnú opravu strechy, rín, odstráňte viditeľné zdroje vlhkosti. Toto všetko spravte hoc aj provizórne, dôležité pritom je zabrániť ďalšiemu chátraniu do doby veľkej rekonštrukcie.

Paragrafy

Zistite si na miestnom úrade, či a aké sú pravidlá pre obnovu starých budov a či práve tá Vaša nepatrí pod pamiatkovú ochranu. Ak patrí, potom bude potrebné si dohodnúť stretnutie na príslušnom pamiatkovom úrade a dohodnúť sa na ďalšom postupe.

Treba myslieť aj na to, že môžu existovať aj iné miestne regulatívy, napríklad o dodržaní niektorých zovňajších prvkoch architektúry (typ krytiny, farba fasády, maximálna výška budovy atď.). Všetko si zistite skôr ako začnete plánovať prestavbu.

Projekt

Väčšina chalupárov postupuje pri rekonštrukcii bez projektu. sú však situácie, keď je projekt nevyhnutný (určite napríklad pri stavebnom konaní). Tu je dôležité, aby projektant mal aspoň aké-také skúsenosti s projektovaním rekonštrukcií starých budov. Bude vás vediet usmerniť a upozorniť na mnohé záludnosti pri rekonštrukciách starých budov. Projektanta treba upozorniť na to, či chcete budovu ponechať v historickom štýle s historickými materiálmi alebo chcete ísť do istej úrovne "moderna"... Projektant by mal mať istú úroveň pochopenia pre starú dispozíciu domu a nesnažiť sa vás tlačiť do "novostavby".

Stavebník

Ak budete na stavbu najímať firmu, tak si určite dobre premyslite akú. Dnes je dosť ťažké zohnať firmu so skúsenosťami s hlinenými stavbami, staršími krovmi, opravami šindľových striech, či klenbových pivníc... Ak aj takú zoženiete, je potrebné dávať jednotlivým robotníkom často pozor na prsty. Každopádne odporúčame si s ich vedúcim dať vážny rozhovor na tému štýl a použité materiály. Zle zabudované moderné materiály v historických technologických skladbách môžu napáchať vážne škody. Rekonštrukcie všeobecne nie su u stavebníkov obľúbené a teda bývajú drahšie ako stavba "na voľnom pľaci". Naviac, stavebníci si radi uľahčujú prácu použitím moderných a častokrát nevhodných materiálov či postupov. Pozor na použitie neparopriepustných materiálov, betónu, cementových omietok, či polystyrénu... Na druhú stranu, je množstvo moderných materiálov, ktoré môžu pomôcť zbaviť sa vlhkosti v stenách, poistiť statiku budovy, alebo zvýšiť životnosť stavby. Treba však všetko vyberať citlivo.

Zmena funkčnosti a dizajnu

Pri zmene funkčnosti, či dispozície miestností domu postupujte nanajvýš obozretne. Domy sa kedysi stavali maximálne funkčne a každý priestor mal svoje presné využitie. Je vhodné toto zohľadniť a nemeniť, čo roky dobre slúžilo. Premiestnením pece alebo zvýšením stropu môžete narušiť termiku v dome, zmenou dverí môže vzniknúť prievan atď...

Takisto je veľmi dôležité zachovať základné alebo zaujímavé prvky pôvodného dizajnu. Skúste preto zachovať pôvodné vyrezávané dvere, stoly, štuky, pec, drevenú podlahu a podobne.

Záverom

Rekonštrukcia starého domu je vždy náročná a dospieť k esteticky, kultúrne i dispozične dobrému riešeniu si žiada veľa práce, rozmýšľania, času i peňazí. Keď sa to však nakoniec podarí, príde slastný pocit z dobrevykonanej práce a záchrany starých hodnôt, práve kvôli ktorému mnohí chalupárčime.

Foto: talliskeeton

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Aby ste nemali "chlpatý" náter, pretrite zopárkrát nasucho surové drevo. Uvoľnené štetiny sa takto odstránia zo štetca.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 8 návštevníkov.

Prihlásenie