Rekonštrukcia drevenice krok za krokom

V programe Českej televízie Chalupa je hra sa môžete pozrieť na vzorovú rekonštrukciu staručkej drevenice v malebnom valašskom mestečku Štramberk.

 

Valašské mestečko Štramberk bolo založené v roku 1359, ale územie medzi kopcami  bolo osídlené už pred štyridsiatimitisícmi rokov. Vďaka množstvu zachovalých stavieb podbeskydskej architektúry, bolo mesto v roku 1969 vyhlásené za Mestskú pamiatkovú rezerváciu a často býva nazývan ako Moravský Betlehem. Napriek tomu sa však niektoré drevené stavby zmenili vďaka necitlivým zásahom na nepoznanie. My však budeme sledovať rekonštrukciu jednej z dreveníc krok po kroku až po jej uvedenie do pôvodného stavu.

Chalupu miestni volajú Na Ostrově, pretože sa nachádza aj s malou záhradkou na ostrovčeku medzi dvomi cestami. Zrubová stavba bola naposledy "postihnutá" rekonštrukciou v päťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia. Umakartové obklady, či iné socialistické stavebné metódy však našťastie stavbu nepoškodili a preto problémy so statikou nebudú. V programe sa taktiež dozviete názor pamiatkára na rekonštrukcie a rovnako tajomstvo stavebníka pri rekonštrukciách historických stavieb.

VIDEO

Text: ceskatelevize.cz

Foto: ceskatelevize.cz, autor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Tip

 Približne 1,5cm hrubú vrstvu tvarohu vložte medzi šatky a priložte ich na hrdlo ako obklad.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 7 návštevníkov.

Prihlásenie