Realitná kancelária – riešenie kúpy aj predaja vašej nehnuteľnosti.

Či už ide o kúpu, alebo predaj rekreačnej nehnuteľnosti, v dnešnej dobe sa väčšina zákazníkov obracia v prvom rade na realitné kancelárie. Veľmi praktickým riešením je z tohto pohľadu poobzerať sa po vhodnom realitnom serveri, ktorý obsahuje čo najviac ponúk a ktorý má vhodné vyhľadávacie nástroje.

 

Kúpa rekreačnej nehnuteľnosti (nemusí ísť nutne o chalupu) je dobrou investíciou v dnešnom čase menovej nestability. Ak máte rekreačnú nehnuteľnosť na dobrom mieste a v dobrom stave, môžete si byť takmer istý jej výhodným predajom v budúcnosti, ak by ste sa neskôr pre to rozhodli. Dobré miesto zvyčajne znamená atraktívnu lokalitu pri vode, pri lyžiarskom stredisku, alebo na krásnom mieste v prírode, či malebnej dedinke. V poslednom čase bola najmä pre Bratislavčanov takouto lokalitou Myjava. Dnes po dobudovaní diaľnic sa záujem presúva aj na vzdialenejšie lokality, ako sú Kysuce, Liptov ale i Orava. Nedá sa však povedať presne, ktorá lokalita, miesto, alebo konkrétny typ nehnuteľnosti je ten pravý. Chalupa je typ nehnuteľnosti, kde sa viac ako pri čomkoľvek inom kupca rozhoduje emocionálne ako racionálne. Ak si zamilujete domček hneď na prvý krát, prestane vám vadiť vzdialenosť, technický stav aj infraštruktúra v okolí. Rozhoduje genius loci a emócie.

Ako tú pravú nájsť? Ako bolo uvedené už na začiatku, vhodnou formou je poobzerať sa na niektorom dobrom realitnom portáli. Napríklad na serveri AREALITY.SK nájdete tisícky ponúk v sekcii „Domy, vily, chalupy na predaj. V danej sekcii sa vám objaví mapa Slovenska s možnosťou rozkliku daného územného celku. Potom si môžete vo formulári ďalej filtrovať podmienky, ako napríklad zvoliť si konkrétnu lokalitu (okres), či obec, zvoliť si kategóriu a typ reality, zastavanú plochu či cenový rozsah. Takýmto spôsobom sa dostanete naozaj ku všetkým pre vás relevantným ponukám. Zvyčajne človek natrafí na niekoľko zaujímavých ponúk. Server AREALITY.SK obsahuje ponuky od mnohých realitných kancelárií. Po kliknutí na konkrétnu ponuku je pri nej okrem detailných informácií a viacerých obrázkov a mapy aj kontakt na konkrétneho realitného makléra, s ktorým je potrebné sa ďalej dohodnúť na obhliadke. Po obhliadkach si vyberiete vášho miláčika a nasleduje niekedy zdĺhavý proces predaja. Práve v tomto je nápomocná realitná kancelária. Najmä u chalúp sa často stáva, že táto má mnoho spoluvlastníkov a je potrebné dať dohromady dokumentáciu, listy vlastníctva i zmluvy. Dobrá realitná kancelária tieto dokumenty pripraví pre vás tak, aby ste podpisovali už len „čistú“ kúpnu zmluvu a návrh na vklad do katastra.

Poplatky zvyčajne znáša predajca. To znamená, že od kupujúceho zvyčajne realitná kancelária nežiada žiadny poplatok, okrem administratívnych poplatkov na úradoch. Toto je však individuálne a je nutné si to objasniť hneď na začiatku celého procesu (už pri obhliadke).

Kvalitná realitná kancelária vám naozaj pomôže ako pri hľadaní, tak aj pri následnom procese predaja, či kúpy nehnuteľnosti. Je vhodné si realitnú kanceláriu preveriť, pozrieť si jej vlastné stránky a aj podľa ich obsahu, počtu a kvality nehnuteľností si spraviť obraz o nej. Tak isto sa môže stať, že rovnakú nehnuteľnosť majú v ponuke viaceré realitné kancelárie. Ak máte záujem o konkrétnu nehnuteľnosť, je dobré skúsiť preveriť všetky realitné kancelárie, ktoré túto majú v ponuke, pretože niektoré môžu mať vhodnejšie nástroje na predaj (sú z danej lokality s lepším kontaktom na kataster a podobne), či majú medzičasom už dohodnutú exkluzivitu s majiteľom.

Kúpa či predaj nehnuteľnosti je vždy veľkou udalosťou v živote človeka. Je preto nutné na to využiť tie najlepšie nástroje.

Mohlo by vás zaujímať

Tip

 Veľmi účinné sú sušené čučoriedky.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 2 návštevníci.

Prihlásenie