Pestovanie zemiakov v slame

Pestovanie zemiakov v slame je asi najjednoduchší a najekonomickejší spôsob ich pestovania. Napriek tomu, nie je v naších končínách príliš známy. Pozrime sa mu na korienok.

Nemusíte rýľovať a využitjete napríklad aj seno čo vám zostalo po kosení lúky. Pozor, seno zo záhradného trávnika nie je celkom vhodné, pretože má tendenciu udržiavať vlhkosť, čo je pre zemiaky zlé, pretože začnú plesnivieť. Viacero odporúčaní hovorí o tom, že sa má vybrať slnečná lúka, ktorú musíte následne dobre pokosiť. Potom sa na ňu jednoducho zemiaky poukladajú na zem vzdialené od seba asi 40  cm. Nakoniec ich prikryyjeme cca 30-centimetrovou vrstvou slamy a výdatne ich zalejme. Vytvorí sa na nich zľahnutá pokrývka. Zemiaky majú rady kyprejšiu humóznu pôdu, takže v takejto ľahkej "pôde" sa cítia ako doma. Zalievať nie je nutné tak často, ale za to o dosť výdatnejšie.

Samozrejme môžete pestovať aj na na hline. Tu je však podmienkou, aby bol zemiak aj od spodu v suchu, takže je potrebné ho podložiť slamou, alebo spraviť menšiu kupolu zo sena a do neho vložiť zemiak tak, aby sa nedotýkal zeme.

Vysádzajte v máji. Klíčiť začne po 4 až 6 týždňoch.

Úrodu zberáme ako zvyčajne - po uschnutí vňate a listov.

Medzi výhody pestovania v slame patrí väčšia odolnosť proti pásavke zemiakovej a ľahký zber bez nutnosti odkopávania. Rovnako tak je výhodou lepší odvod prebytočnej vlhkosti a odolnosť proti plesniam. Naviac sa môžete tešiť na o tri týždne skorší zber úrody.

Ak sa vám podarí takéto zemiaky vypestovať, nezabudnite nám poslať obrázok a vaše skúsenosti.

Autor: ph
Foto: Irene Kightley

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Ak sa chystáte uskladniť fľaše s vínom na dlhšiu dobu, ukladajte ich do vodorovnej polohy tak, aby sa víno vo fľaši dotýkalo zátky. Týmto spôsobom korková zátka nevyschne a do fľaše sa nedostane vzduch.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 5 návštevníkov.

Prihlásenie