Pestovanie byliniek

Bylinkový záhon

Pestovanie domácich byliniek je relatívne jednoduchou záležitosťou. Každý, kto trochu rozumie vareniu potvrdí, že nie je nič lepšie, ako si do jedla pridať čerstvo natrhané bylinky. Povedzme si pár základných pravidiel, ako na to.

Pôda a stanovište pre bylinky

Bylinky majú zväčša radi slnečné, chránené stanovište a pôdu s dobrou drenážou. Ak máte ílovitú pôdu, zlepšite jej drenáž primiešaním kompostu, zelenej hmoty, alebo stanovište pre bylinky spravte nad úrovňou ostatnej záhrady (vyvýšené miesto), čo umožní lepši odtok vody. Väčšina byliniek obľubuje neutrálne až zásadité pH. Ak máte preto kyslú pôdu, primiešajte do nej trochu vápna.
Niektoré bylinky obľubujú vlhkú pôdu a tienistejšie miesto. Sú to najmä mäta, petržlen a pažitka.

Bylinky v interiéri

Tí ktorí nemajú záhradku, si môžu dopestovať vlastné bylinky aj v interiéri. Vhodnými kandidátmi sú pažitka, bazalka, petržlen, koriander, majorán, ligurček alebo mäta. Zasejte ich priamo v kochlíku, zakryte fóliou a uložte na miesto s minimálne 18-20 °C. Fóliu odstráňte ihneď po vzídení rastliniek. Kochlík dajte na slnečné miesto a pravidelne zalievajte (neprelievajte). Pravidelným odberom lístkov podporujete ich ďalší rast. Rastlinky pravidelne otáčajte voči svetlu, aby sa vyvíjali rovnomerne.

TIP: Vlastná sejba je lepšia ako kúpenie si už vyrastených byliniek. Tie často neprežijú šok zo zmeny prostredia...

Trvalky a jednoročné

Niektoré bylinky sú viacročné a dokážu teda prezimovať. Je preto dôležité si naplánovať pre trvalky správne stanovište.


Zber

Počas vegetácie samozrejme chceme odoberať lístky byliniek pre rôzne recepty, ale pamätajte na pravidlo, že pri jednom odbere by ste nemali odobrať viac ako 30% listov. Následne je potrebné nechať rastlinu zotaviť.

Opatera

Pestovanie byliniek má čaro v tom, že väčšina byliniek nepotrebuje takmer žiadnu starostlivosť, ak je pestovaná na záhone. Bylinky v kochlíkoch je nutné samozrejme častejšie zavlažovať a prihnojovať. Zastrihávanie viacročných byliniek na jar zabezpečí väčšiu úrodu nových lístkov v sezóne.
Mulčovanie má na jar rada mäta, ktorej pomáha udržovať vlhkosť pôdy. Na jeseň je lepšie nechať staršie listy na rastline, aby sa jej tak pomohlo prezimovať. Bylinky na záhone pred zimou očistíme od napadaného lístia, aby sa na nich neusadila pleseň.

Autor: ph
Foto: Marathon

Mohlo by vás zaujímať

Tip

- zvýšená vnútorná vlhkosť (vaňa, sprcha, kvety)
- nesprávne alebo slabé vetranie
- prerušovaný spôsob vykurovania
- nesprávne umiestnenie závesu

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 5 návštevníkov.

Prihlásenie