Nie je sekera ako sekera

Sekera Adler s rozpínacími klinmiSekeru má v kôlni snáď každý chalupár. Nie však každý pozná druhy a konštrukciu ovplyvňujúce bezpečnosť a spoľahlivosť tohoto pradávneho nástroja.

Rozdelenie podľa účelu

Aj keď väčšina domácich majstrov má doma len jednu sekeru, pravdou je, že jedna sekera zväčša nie je vhodná na všetky práce, ktoré sa pri dome i mimo neho vyskytnú.

Káľacia sekeraZákladné rozdelenie sekier podľa účelu:

  • hobby a univerzálne sekery - bežné druhy sekier využiteľné univerzálne na bežné a nenáročné práce, vyrábané vo veľkom rozsahu veľkostí;
  • štiepacie sekery - vhodné na štiepanie väčších kusov polien, vyrábajú sa vo viacerých veľkostiach a prevedeniach ostria;
  • ľahké prenosné (kempovacie) sekery - zväčša s univerzálnym tvarom ostria s doplnkovým púzdrom na jednoduché pripevnenie za opasok, alebo na batoh;
  • špeciálne sekery (tesárske, mačetové, odvetvovacie, sapiny, vrhacie sekery...).

Konštrukcia a materiály

Rôzne ostria sekier

Tvar ostria sekery určuje účel na ktorý sa sekera má použiť. Štíhlejšie ostrie (s ostrejším uhlom ostria) majú univerzálne sekery. Baculatejšie ostrie (s väčším uhlom ostria) slúžia na lepšie štiepanie klátov dreva a teda sú určené na štiepanie. Niekedy je vhodnejšie na štiepanie namiesto špeciálnej sekery dokúpiť lacný káľací klin, ktorý sa vráža do klátov dreva väčším kladivom, alebo tupou stranou sekery. Štiepacie sekery Adler majú navyše jednu špecialitku. Je ňou výsuvný klin, ktorý sa roztvára pri štiepaní a lepšie napomáha štiepaniu dreva. Sekery môžu byť vybavené aj takzvanou sapinou. Sapina je vlastne kovový hrot slúžiaci na ľahšie priblíženie drevených klátov, či kmeňov.

Porisko sekery sa vyrába zväčša z tvrdého dreva (jaseň, orech, zriedkavejšie hikória), alebo z plastu (sklolaminát, polyamid). Výhodou dreveného poriska je jeho vymeniteľnosť v prípade poškodenia. Nevýhodou je jeho nižšia životnosť, väčšia váha a po čase väčšia náchylnosť na zmenu fyzikálnych vlastností. Plastové poriská sa uplatňujú stále viac kvôli svojej veľkej životnosti a ľahkosti. Majú však aj jednu nevýhodu. Ak sa vám zlomí plastové porisko, zvyčajne musíte kúpiť novú sekeru, pretože porisko je zväčša natrvalo zaliate do otvoru jej ostria...

Čo sa týka dĺžky poriska, kratšie sekery (do 40 cm) sa dajú použiť len na menšie práce ako je nasekanie menších polienok a triesok, prípadne jemnejšie opracovanie dreva. Na ťažšie práce je potrebná väčšia sekera s dlhším poriskom. Porisko môže dosahovať dĺžku až jeden meter.

V súčasnosti sa stále viac derú do popredia sekery, ktorých porisko je spojené s ostrím netradične. Napríklad u sekier Fiskars porisko obopína ostrie miesto toho, aby bolo do ostria zasunuté. Táto konštrukcia sekery síce nie je nič nového, ale firma Fiskars ju oprášila a žne s ňou veľké úspechy. Zaujímavosťou sú v tomto smere aj sekery Tomahawk, ktoré sú typické tým, že sa ich ostrie upína k porisku skrutkami a je teda ľahko vymeniteľné.

Sekera Tomahawk

Značky a ceny

Ceny sekier sa pohybujú od cca. 10 EUR u tých najjednoduchších modelov a môžu u niektorých typov dosiahnuť až niekoľko stoviek eur. Vychytenými značkami sú Fiskars a Tomahawk, ale kvalitných značiek je samozrejme omnoho viac.

Vikingská sekeraTip na darček

Chalupára ale aj domáceho kutila určite potešíte kvalitnou sekerou dobrej značky, alebo zvláštneho tvaru. Z tých menej známych modelov môžeme spomenúť napríklad kempovacie sekery, alebo vrhacie sekery s ostrím na oboch stranách. Takisto sú zaujímavosťou škandinávske vikingské sekery s archaickým tvarom ostria, ktoré sa môžu stať pekným doplnkom do chalupy. Stačí sa poobzerať po internete...

Viac o sekerách tu.

 Zdroj a foto: archív autora, stránky výrobcov

som už pár dní fiskarsák.

ja mam od jeziška Fiskars sekery dve, X10 a X25 a som rád že si Ježiško bez mojej pomoci vybral tpráve tieto. najlepšie čo mohol spraviť. menšia je na drobné sekanie a osekávanie. väčšia na roztínanie. tak ľahko spravená práca záhrade a v drevárni ešte nebola. nič proti starým sekerám, ale nové a ich materiály, je to rozdiel v práci skrátka.

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Hrdzavé fľaky na vani môžete vyčistiť citrónovou šťavou. Môže pomôcť i umytie horúcou vodou zmiešanou s octom alebo posypanie práškom do pečiva a prikrytie vlhkou handričkou, či papierom.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 2 návštevníci.

Prihlásenie