Kliešte a ochrana pred kliešťami

KliešťKliešťová sezóna je od apríla do októbra. Kliešť na ľudí a zvieratá prenáša najmä vírus kliešťovej encefalitídy a baktérie vyvolávajúce lymskú boreliózu, anaplazmózu a tularémiu. Povedzme si teda základné pravidlá ochrany pred kliešťami.

Kliešť má špeciálny senzorický orgán, ktorý vníma pachy teplokrvných živočíchov a iniciuje jeho aktivitu a pripravenosť preskočiť z trávy, kde sa ukrýva, na hostiteľa. Kliešť sa na povrchu tela najčastejšie prisaje na teplé, spotené miesta, kde je jemná pokožka (ako napr. kolenné jamky, podpazušie, pod prsníky, medzi stehná). Kliešte sa udržujú vo vrstve zelene cca 0,5 – 1 m nad zemou, kde nachádzajú potrebnú vlhkosť. Vyskytujú sa vo vhodných biotopoch, najmä v zmiešaných a listnatých lesoch a v terénoch s krovinami. Najčastejšie ich nájdeme v nižších polohách, ale ich výskyt bol zaznamenaný aj v nadmorskej výške 800 – 1 000 m n.m.Na nižšie zobrazenej mape vidíte výskyt kliešťov na území slovenska s možnosťou infekcie encefalitídou.

Výskyt kliešťov na Slovensku

Aké sú základné pravidlá pre ochranu pred kliešťami?

  • v sezóne vždy používajte repelent proti kliešťom
  • zvážte impregnáciu odevu
  • v oblasti so zvýšeným výskytom prispôsobte svoj odev (svetlé oblečenie, dlhé rukávy a nohavice, nohavice zastrčené v topánkach)
  • neodpočívajte na okrajoch lesa v nízkom poraste s vysokou trávou
  • po návrate z prírody sa prezlečte, vytrepte odev a prezrite si telo
  • prisatého kliešťa odstráňte čo najskôr
  • miesto prisatia najskôr dezinfikujte, potom kliešťa rovno vytiahnite pinzetou tak, aby ste ho nerozmliaždili a nedostali sa do styku s obsahom jeho čriev (môžete sa nakaziť dotykom), miesto opäť dezinfikujte. Žiadne vykyvovacie, či šróbovacie metódy nie sú vhodné. Kliešť musí ísť čím skôr von, aby sa znížila možnosť nákazy.
  • ak v dobe blízkej po vytiahnutí kliešťa pozorujete príznaky podobné chrípkovému ochoreniu, alebo miesto po vytiahnutí ostalo začervenané, upozornite na to svojho lekára

Viac informácií nájdete aj na týchto odkazoch:

http://www.utsm.szm.com/

http://lesk.cas.sk/clanok/37776/klieste-v-akcii-ako-ich-odstranit.html

http://kliest.sk

http://lesk.cas.sk/clanok/89169/babske-recepty-ako-sa-ochranit-pred-kliestami.html

 

Zdroj: Kliest.sk, http://www.utsm.szm.com/

Foto: http://hardinmd.lib.uiowa.edu (CDC/ James Gathany; William Nicholson), UTSM

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Teplota vo vínnej pivnici alebo sklade by mala byť od 8 do 15 °C. V prípade vyššej teploty dochádza k rýchlemu zreniu vína, čo je nežiadúce.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 7 návštevníkov.

Prihlásenie