Kúpací sud - chalupárske termálne kúpalisko

Pohoda v zimePredstavte si tridsaťosem stupňov teplý kúpeľ na vašom obľúbenom mieste na čerstvom vzduchu s výhľadom na panenskú zasneženú krajinu. V ruke obľúbený nápoj a vedľa vás len vaši najbližší. Absolútna pohoda, ktorú vám prináša kúpací sud.

 

Z histórie

Blahodárne účinky teplej vody na ľudské telo i dušu sú známe už tisícročia. Starý Egypťania ju použivali pri terapiách už 2000 rokov p.n.l. O čosi neskôr 500 rokov p.n.l. stavali Gréci termálne kúpele na úpätí sopiek. Tieto miesta slúžili na stretávanie elít, rôzne spoločenské akcie, ale aj ako miesto na filozofické debaty. Ako rekreáciu ich začali využívať Rimania, ktorí postavili v roku 305 n.l. najväčšie známe termálne kúpele o rozlohe 130.000 m2 - tzv. Diokleciánove kúpele, ktoré slúžili rádovo pre stovky obyvateľov.

Po stáročia je v Japonsku známa rodinná tradícia "ofuro", tzn. kúpanie sa v teplej vode v stojacom drevenom kúpacom sude. Po druhej svetovej vojne sa s návratom amerických vojakov domov začala táto japonská tradícia objavovať aj v našom kultúrnom prostredí. V šesťdesiatych rokoch sa začali v Kalifornii objavovať prvé kúpacie sudy inšpirované japonskými "ofuro". Prvé kusy boli zhotovené z barelov na víno a olivy.

Kúpacie sudy dnes

Dnešné Pohoda v letekúpacie sudy sú zostavené z drevených a nerezových súčastí. Drevené časti sú vyrobené z kvalitného smrekového dreva napusteného z vonkajšej strany ochrannými nátermi voči poveternostným vplyvom. Dno aj podkladové hranoly sú naimpregnované špeciálnou látkou pre zaistenie dlhej životnosti. Samotné vykurovacie kachle na drevo, obruče i spojovací materiál sú vyrobené z nerezovej ocele. Vyrábajú sa v rôznych veľkostiach a objemoch a existuje k nim množstvo rôznych doplnkov od zakrývacích plácht po masážne trysky.

Ako to funguje?

Zakúrite v kachliach kúpacieho sudu tak, ako ste zvyknutí v kachliach v chalupe. Potom postupne prikladáte palivo až pokým nedosiahnete požadovanú teplotu. Tak napríklad pri počiatočnej teplote vody 18 °C (čo je skôr letný prípad) trvá ohrev vody v sude cca 3 hodiny. V zimnom období, keď hladinu pokrýva aj niekoľkocentimetrová vrstva ľadu je to však niekedy aj dvojnásobne viac. Množstvo spáleného paliva však nikdy nie je veľké (zopár náručí dreva).

Plusy a mínusy

+ celoročné kúpanie v exteriéri;

+ uvolnenie po túrach alebo lyžovačke;

+ lepšie okysličenie organizmu ako v saune;

+ zvýšenie obranyschopnosti a otužilosti;

+ zlepšenie duševnej kondície;

+ nezávislosť na počasí - kúpanie je pôžitkom za akéhokoľvek počasia

 

- ak sa sud používa na veternom mieste, vzniká riziko stvrdnutia šije, respektíve krčnej chrbtice (je potrebné byť ponorený po bradu);

- riziko popálenia na komíne;

- kúpanie v teplej vode je nevhodné pre ľudí s obehovými a srdcovými chorobami;

- nutnosť chemického ošetrenia vody kvôli vyššej možnosti tvorby mikróbov;

- ľahká možnosť dehydratácie - nutnosť dodržiavať pitný režim

 

Pariaci sa kúpeľ priamo na vašej záhrade

Najväčším negatívom je však možnosť vzniku silného návyku na kúpanie v kúpacích sudoch - pozor na to! :)

 

Za informácie a fotografie ďakujeme firme koupacisudy.cz

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Drahý čistiaci prostriedok nepotrebujete. Stačí, ak potriete drez soľou a octom. Potom ho opláchnite.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 4 návštevníci.

Prihlásenie