Inžiniering je cesta z bludného kruhu stavebných povolení či rozhodnutí

Kúpa domu je investícia na celý život a či už ide o dom na mieru alebo ten katalógový, podstatné je, aby ste sa v ňom cítili dobre, veď vždy by ste mali kupovať najmä domov a nie len strechu nad hlavou. Romantické predstavy o zariaďovaní vlastného „hniezda“ sa väčšinou rozplynú už na počiatku a netýkajú sa iba závratných cien – frustrácia vyplýva najmä z byrokracie, od ktorej vás odbremenia inžinieringové služby.

Postaviť si svoj vlastný dom, to nie je len vybavovanie hypotéky a dezorientované pobehovanie po nábytkárskych centrách. Kým sa dostanete k tej príjemnejšej fáze – to jest k zariaďovaniu interiéru, kombinovaniu farieb a materiálov a aranžovaniu kvetín – čaká vás veľa papierovačiek. Inžiniering je v tomto prípade možnosťou, ako si čo najviac užiť nový začiatok. Inžinierska činnosť v stavebníctve vám zabezpečí všetky doklady potrebné k vydaniu územného rozhodnutia, stavebného povolenia a kolaudačného rozhodnutia bez ohľadu na to, či ide o katalógové projekty alebo projekty domov na mieru.

Začnite od podlahy

V tomto prípade je to myslené ešte „pod tým, čo sa pod podlahou nachádza“ – teda pozemok. Ten je alfou a omegou nielen pre vaše budúce reálne základy, ale tiež tou prvou vecou, čo by ste mali vybaviť. Územné rozhodnutie sa totiž vydáva pre konkrétny pozemok a s konkrétnym projektom domu (projektovou dokumentáciou). Navyše ak sa neviete rozhodnúť, či si necháte projekčnou kanceláriou navrhnúť projekt domu na mieru alebo si vyberiete ten katalógový, charakter pozemku vás navedie tým správnym smerom. Pretože ak ide napríklad o pozemok vo svahu, odborník vám s najväčšou pravdepodobnosťou navrhne, aby ste zvážili dom na mieru. V procese územného konania sa už potom budete musieť prispôsobiť určitým obmedzeniam – napr. tomu, že vzdialenosť domu od hraníc pozemku nemôže byť menšia ako dva metre, alebo faktu, že vaša stavba nesmie obmedziť užívanie susedného pozemku na určený účel.

V prípade stavebného povolenia sa podmienky vydania líšia pri každom jednom stavebnom úrade, avšak materiály k nemu potrebné sú takmer identické. Okrem základných osobných údajov od vás budú vyžadovať:
  • druh, účel a miesto stavby,
  • predpokladaný termín začatia a ukončenia stavby,
  • parcelné čísla a spôsob doterajšieho využitia pozemku na stavbu,
  • meno, priezvisko a adresu projektanta,
  • údaj, či sa stavba realizuje dodávateľsky alebo svojpomocne,
  • zoznam účastníkov stavebného konania (majitelia susedných pozemkov, ich mená a adresy).

Pred samotným bývaním vás (okrem iného) čaká napokon kolaudačné rozhodnutie. Tento dokument určuje, na aký účel sa môže stavba používať a potrebné sú naň najmä výkresy, dokumentujúce skutočné prevedenie stavby – vo väčšine prípadov sú totožné s tými, ktoré sa prikladali už k stavebnému povoleniu, avšak ak pri stavbe nastali nejaké zmeny, kolaudácia si vyžaduje aj ich zaznamenanie a vykázanie.

Inžiniering – svetlo na konci tunela

Okrem týchto troch spomínaných základných povolení a rozhodnutí sa papierovačky potrebné pre váš vysnívaný dom zďaleka nekončia. Okrem toho budete potrebovať aj zmluvy potrebné k pripojeniu na inžinierske siete, rozkopávkové povolenie alebo, ak chcete najprv starý dom zbúrať, vyžadovať sa od vás bude aj povolenie k odstráneniu stavby. Papierov je veľa a času málo. V praxi sa preto čoraz častejšie skloňuje slovo inžiniering, ktoré predstavuje zastupovanie klienta pred príslušnými úradmi vo vzťahu k príprave potrebných dokumentov a zabezpečeniu stanovísk k stavbe. Rozsah inžinieringových služieb si určujete sami – buď budete chcieť vybaviť všetko, alebo len istú časť. Strata vášho času sa v tom prípade nekoná a povolenia si vás nájdu v podstate samé.

Katalógové projekty vs. projekty domov na mieru

Pri uvažovaní o samotnej povahe stavby sa môžete opierať o dve možnosti – buď si situáciu uľahčíte výberom domu z katalógu, alebo si sadnete s architektom k okrúhlemu stolu a necháte si spracovať projekt domu ušitý presne na mieru. Azda najväčším rozdielom je cena, pretože pri katalógových projektoch sa výrazne znižuje. Dôvodom je predpoklad, že jeden projekt sa predá viackrát, preto na ňom architekt v konečnom dôsledku zarobí viac a zákazníci výrazne ušetria. Dom na mieru sa odporúča najmä zákazníkom, ktorí vlastnia „terénne náročnejší“ pozemok alebo tým, ktorí majú špecifické predstavy o svojom bývaní a hľadajú pre seba čosi unikátne.

Zdroj: DJS Architecture
Obrázok: Pixabay

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Zaschnuté cesto, alebo múku na riadoch lepšie umyjete, ak najprv použijete studenú a potom teplú vodu.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 5 návštevníkov.

Prihlásenie