Gazdovský dvor v Drietome

Gazdovský dvor v DrietomePán Jaroslav nám poslal list aj s fotkami z jeho peknej 200 ročnej chalupy - gazdovského dvora, ktorý si kúpil pred dvoma rokmi v pôvodnom stave v Drietome pri Trenčíne. Jej príbeh vám vyrozpráva on sám.

Vážená redakcia!

S obľubou si pozerám vaše stránky a rád by som aj ja prispel s poznatkami o prestavbe gazdovského dvora a samozrejme som aj zvedavý na kritiku čo sme urobili zle a čím sme nechtiac a možno aj z nevedomosti nešetrne zasiahli do ľudovej architektúry.
V januári 2008 mi bola ponúknutá na predaj 200 ročná chalúpka neďaleko Trenčína na kopaniciach v obci Drietoma v severovýchodnom svahu Bielych Karpát v osade Žrnové.  Prvý pohľad na ňu bol plný rozpakov.

 

Všetko bolo zarastené krovinami a na hospodárskych budovách stodole, maštali a sušiarne  ovocia boli spadnuté strechy, ktoré nevydržali nápor veľkého množstva snehu spred troch rokov. Chalúpka pozostávala z kuchyne, jednej izby a komory, ktorá mala vchod zvonka. Stodola, maštaľ a sušiareň bola murovaná z kameňa a ich múry boli pred spadnutím.  Po celkovom zvážení, porade s rodinou a nadšením kamarátov  z partie turistov a známych, ktorý mi veľmi veľmi pomohli, za čo im úprimne ďakujem, dal som sa do vybavovania potrebných papierov na prevod a taktiež plánovanie rekonštrukcie gazdovstva ktoré by sa malo využívať na rekreačné účely.

Gazdovský dvor bol trvalo obývaný do polovice sedemdesiatich  rokov  a žilo tam sedem detí, rodičia a aj starý rodičia. Začiatkom osemdesiatych rokov bola vykonaná čiastočná rekonštrukcia, ktorá chalúpke skôr ublížila. Použil sa liaty betón na podlahu v izbe a v kuchyni, na dlažbu okolo chalupy. Taktiež sa spravili cementové omietky, v dôsledku čoho začala vlhkosť stúpať po múroch a chalúpka chorľavela. Vzhľadom na to že múry na stodole a maštali boli značne podmáčané, časť múra na stodole nám spadla a iné sa už nebezpečne nakláňali, nemali sme veľa času. Aj keď mi väčšina ľudí radila aby sme to radšej zbúrali, hneď ako nám počasie dovolilo, začali sme so záchranárskymi prácami. Ako prvé sme odstránili krovie a stromy okolo stavieb, aby slniečko vysušovalo obvodové múry. Potom sme spevnili základy na stodole a múry z kameňa. Na stodole, maštali a taktiež aj na sušiarni sme obvodové múry zviazali železobetónovým vencom, aby sme zabezpečili statiku stavieb. Hneď potom sme položili nové strechy aby sme stavby zabezpečili voči vode. 

 

Po dvoch mesiacoch bol už pohľad na gazdovský dvor celkom iný. Neskôr sme múry na maštaľke poopravovali a vyšpárovali, osadili nové okná a vstupné dvere. Po roku sme interier maštale zariadili na stretávanie sa  s kamarátmi a na drobné oslavy s partiou, susedmi a s rodinami. Pocit že sedíme naozaj v maštaľke nám umocňuje maľba na stene. Za maštaľkou na mieste ktoré slúžilo na parkovanie povozu a poľnohospodárskeho náčinia sme urobili letné sedenie s krbom a s krbovou pecou na pečenie prasiat. Na túto prácu  sa podujal môj brat s bratrancom.  V roku 2009 prišiel rad aj na chalúpku. Žiaľ, nenašli sme žiadnu zmienku o roku výstavby chalúpky. Podľa prevedenia stavby a založenia základov, odhadujeme, že mohla byť postavená v roku 1800 až 1850. Keďže sme chceli podkrovie zmeniť na obytné, bolo treba vymeniť krov a krytinu. Žiaľ, strop v izbe a časť obvodových múrov sme museli z časti  rozobrať, lebo boli veľmi poškodené. Po vybudovaní novej strechy sme začali boj s vlhkosťou. Všetok liaty betón sme odstránili a položili novú podlahu systémom IGLU. Celá podlaha je odvetraná prieduchmi cez komín až nad strechu. Tento systém sa ukazuje ako veľmi dobré riešenie. Na fasádu sme použili sanačnú omietku a silikátovú farbu v charakteristickom odtieni pre tento región. Aj keď nás čaká ešte veľa práce na dokončení interiéru chalúpky, podkrovia a dvoru s prístupovou cestičkou, už teraz sa tu cítime veľmi dobre a radi sa na našom gazdovskom dvore stretávame s priateľmi a rodinou.

Za portál MojaChalupa.sk môžeme len poďakovať Jaroslavovi za záchranu ďalšej krásnej ľudovej stavby. Napriek tomu, že možno nie vždy zachoval puristicko-pamiatkársky prístup pri rekonštrukcii, výsledok jeho snaženia je vkusný a hodný obdivu.

 

 

Text a foto (po redakčnej úprave): Jaroslav

krasna

krasna rekonstrukcia blahozelam mna caka nieco podobne a chcem taktiež zachovat co najviac pôvodny charakter objektu kupil som usadlost nad BanskouŠtiavnicou dom,stajna stodola avsak netreba burat, obv mury

Jaro

Jaro, je to fantastické čo ste tam dokázali. Myslím, že ani Pamiatkostav by to neurobil lepšie. Určite si to prídem pozrieť. Držím palce a pozdravujem celú partiu. Peter M.

Nooo.... klobúk dole, ste sa

Nooo.... klobúk dole, ste sa narobili

fakt krása!

fakt krása!

DrietomeJ

Chalupa krasna, ale ten nazov: Chalúpka v Drietomej????V Drietome, nie???

Drietoma

Ano, chyba bola opravena. Dakujeme.

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Teplota vo vínnej pivnici alebo sklade by mala byť od 8 do 15 °C. V prípade vyššej teploty dochádza k rýchlemu zreniu vína, čo je nežiadúce.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 8 návštevníkov.

Prihlásenie