Furanflex - komín na doživotie

Komíny bývajú pri rekonštrukciách starších domov veľakrát ťažkým orieškom. Chalupári a nielen oni sa stretávajú s problémom rekonštrukcie, respektíve vyvložkovania starého komína. Nová kompozitová technológia dáva nádej na úspech aj pri rekonštrukciách a vložkovaní komínov, ktoré iné technológie nezvládnu.

Skorodované kovové vložkyKomíny kedysi nemali problém s kondenzáciou keďže spaliny a ich vedľajšie produkty zo spaľovania dreva a uhlia mali teplotu vyššiu ako 300 °C. Dnes však pri kotloch na plyn či vykurovací olej majú spaliny pod 250 °C a v komínoch sa tvorí kyselinový kondenzát rozrušujúci všetko od betónu po kov. Toto má za následok nutnosť vložkovania starých komínov. Je viac technológií ale asi najpoužívanejšou je technológia vložkovania rúrami z nehrdzavejúcej ocele. Táto je relatívne trváca, ale má viacero nevýhod. Po čase predsalen dochádza ku korózii a rozpadu rúr, čo má za následok prenikanie jedovatých spalín do priestoru domov. Rovnako tak je problematické vyvložkovanie zložitejších tvarov a prierezov komínov, ktoré sa riešia na koróziu ešte menej odolnými, flexi hadicami.

Technológia Furanflex je podobná tej, ktorú používa NASA pri konštrukcii vesmírnych lodí. Kompozitový materiál Furanflexu je vysoko odolný teplu (krátkodobo 1000 °C) a chladu (-50 °C). Pomocou tejto technológie je možné vyvložkovať Montáž je relatívne rýchla a čistáakýkoľvek tvar a prierez komína a pritom dokonca nemusíte vyberať pôvodnú vložku. Furanflexová "hadica" sa jednoducho vsunie do komína alebo skorodovanej vložky a v nej sa pri vysokej teplote zvulkanizuje, pričom sa dokonale prispôsobí vnútornému tvaru prieduchu. To znamená, že aj hranatý tvar prieduchu po vyvložkovaní nestratí svoj prierez. Samotný materiál je odolný voči korózii, má dobré tepelnoizolačné vlastnosti, je dokonale plynotesný a má vynikajúcu mechanickú pevnosť. Pri inštalácii, ktorá je oproti iným systémom veľmi rýchla, nie sú potrebné žiadne spoje a po vytvrdnutí je vnútorná strana hladká, čo tiež zlepšuje ťah komína. Výhody sú jednoznačné a po rozšírení tejto technológie sa určite i cena dostane do atraktívnejších pásiem. Keď si však človek zráta investície a predpokladanú životnosť (garancia je minimálne 25 rokov), tak investícia do komína vyvložkovaného Furanflexom môže byť už teraz efektívna.

Zopár dát:

  • Prevádzkové teploty odvádzaných spalín - 250 °C
  • Palivo - olej alebo plyn
  • Hrúbka steny Furanflexu - 1,8 mm
  • Vložkovaný priemer - akýkoľvek medzi 80-800 mm
  • Dĺžka jednej trubice - 40 alebo 75 m
  • Sklon - max. 30 °

Zdroj a foto: Furanflex

udrzba

Nikde som sa nedocital o udrzbe - ak sa sadze a decht usadzuju aj na tento material, tak zakonite musia skor ci neskor zacat horiet a kedze tento system nepozna otvory na cistenie, tak je asi z tohto pohladu lepsi nerez.

zdravim, nevie niekto ktora

zdravim, nevie niekto ktora firma z Bratislavy ci okolia (okrem firmy. Ko-SKIP) vlozkuje touto technologiou?

vlozkovanie furanflexom

Zdravim, moja otazka je taka ista, iba s dnesnym datumom aktualnosti: nevie niekto ktora firma z Bratislavy ci okolia (okrem firmy. Ko-SKIP) vlozkuje touto technologiou?

Chlap z firmy, ktorá sa

Chlap z firmy, ktorá sa zaoberá montážou furanflexu mi povedal, že aj keď kúrim drevom, furanflex to znesie, tak teraz neviem.

A čo keď kúrim drevom a

A čo keď kúrim drevom a náhodou sa mi zapália sadze v komíne. Vydrží to teplo vložka z furanflexu? Za vyvložkovanie 8 m komína furanflexom 180 mm totiž pýtajú 25- 27.000.- Sk.

Krátkodobo vydrží Furanflex

Krátkodobo vydrží Furanflex 1000 °C, neviem však aká teplota vzniká pri prehorievaní sadzí. Treba sa poradiť s dodávateľom.

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Prútený nábytok, alebo iné vybavenie z tohoto materiálu (košíky, lampy, ...) vyčistíme slanou vodou.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 6 návštevníkov.

Prihlásenie