Drevo na kúrenie sa oplatí sušiť

V prípade mokrého dreva spotrebujete väčšinu energie pri spaľovaní na jeho vysušenie. Vlhké drevo spôsobuje nedokonalé spaľovanie a zanášanie/dechtovanie kachiel ako i komína, čo môže viesť k ich vážnym a nevratným poškodeniam. Ak kúrite drevom, je vhodné, aby ste si zaobstarali merač vlhkosti dreva.

Čerstvé drevo nikdy nezakrývajte fóliou. Pod ňou sa drevo začne pariť a plesnivieť, prípadne i hniť. Je vhodné drevo uskladniť na podložke, aby sa zamedzilopriamemu kontaktu so zemou a zhora ho ochrániť prístreškom. Čerstvé drevo by takisto nemalo byť ukladané príliš na tesno, ale tak, aby ideálne okolo každého polena mohol pretekať vzduch. Preto je najvhodnejším uskladnením čerstvého dreva jeho uskladnenie v tzv. metroviciach (metrové polená) stohovaných postupným prekladaním naprieč. Po roku je takéto drevo možné už narezať a naštiepať na menšie polená a spaľovať. Ideálne je však drevo nechať preschnúť dva roky. Na druhú stranu, príliš suché drevo horí príliš rýchlo a nestačí odovzdať toľko energie pri vykurovaní, preto veľmi staré drevo nevydá toľko tepla ako povedzme 2 až tri roky sušené drevo, pokiaľ nemáte dokonalú reguláciu spaľovacieho telesa. 

Množstvo energie v dreve v závislosť od jeho vlhkosti:

Drevo Vlhkosť Energetická hodnota
Čerstvé drevo 50 – 60% 2kWh/kg
Drevo uskladnené 1 rok 25 – 35% 3,4kWh/kg
Drevo uskladnené niekoľko rokov 15 – 25% 4kWh/kg

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Sušené hríby ochránite pred škodcami, keď do nádoby v ktorej ich skladujete vložíte aj bobkový list alebo čierne korenie.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 8 návštevníkov.

Prihlásenie