Dom na výmenu, alebo home-exchange

Homeexchange - © iStockVymenili by ste si krátkodobo svoj dom, byt alebo chatu s niekým iným? Ak áno, ponúka sa vám zaujímavá príležitosť na dovolenku snov.

V posledných rokoch  narastá popularita tzv. homeexchange serverov a služieb, ktoré umožňujú krátkodobú výmenu nehnuteľností - zväčša domov, bytov a chalúp za iné.

Princíp je jednoduchý - zaregistrujete sa na jednom zo serverov poskytujúcich takúto službu, zaplatíte poplatok, uvediete o aký druh, čas a destináciu výmeny máte záujem a vaše údaje sa zobrazia všetkým zaregistrovaným záujemcom. Takisto sa pre vás otvoria dáta o poskytovaných nehnuteľnostiach na výmenu. Ak o niektorú máte záujem, oslovíte jej majiteľa priamo, cez uvedený kontakt.

Takáto forma cestovania môže poskytnúť skutočne zaujímavé destinácie za zlomok ceny za poskytnutý komfort. Každá z nehnuteľností je v systéme rovnocenná a tak, keď sa rozhodnete svoj byt v Petržalke vymeniť na týždeň za vilu na Floride, kľudne sa vám to môže podariť. Naviac si po dohode môžete navzájom vymeniť aj autá, motorky, alebo hoc i lode... Stačí, ak má záujem o výmenu aj protistrana.

Na základe prieskumu z roku 2006 bol podľa regiónov nasledovný podiel nehnuteľností v ponuke: USA 28%, Francúzsko 14%, Kanada, Británia Austrália po 9%, BeNeLux 6%, Severná Európa 5% a   Taliansko a Španielsko po 4%, Nemecko 3%, Švajčiarsko/Rakúsko, Írsko, Nový Zéland po 2%, zostatok Európy 1%, zostatok sveta 4%. Tu je vidno rozloženie popularity tohoto druhu cestovania, ako aj možnosti ponuky.

O Slovensko ako také veľký záujem nie je. Z časti je príčinou to, že sme stále "terra incognita" - zem neznáma a samozrejme aj malou ponukou zo Slovenska. To je však potrebné vnímať aj ako príležitosť. Ak sa pozrieme na záujemcov o širší región strednej a východnej Európy, tak to je lepšie. Stačí sa správne ponúknuť a záujemcovia určite budú. Naviac, existuje už aj stránka poskytujúca podobnú službu v češtine, kde je priamych záujemcov o Slovensko viac. Ak však hľadáte exotickejšie destinácie, odporúčame americké, či iné stránky. Skúste si spraviť prieskum na internete napríklad zadaním slovka "homeexchange" do vyhľadávača.

Treba si uvedomiť, že ak ide o seriózneho záujemcu o výmenu, ten chce vedieť o človeku, s ktorým ide dočasnú výmenu svojho domu zrealizovať, čo najviac. Preto sa aj o sebe odporúča zverejniť čo najviac - ďaleko viac ako sú parametre nehnuteľnosti a niečo si nechať aj na osobný kontakt. Zaujímavé je aj rodinné, či profesné pozadie. Zväčša sa výmeny podaria ľuďom a rodinám, ktoré sú svojim zloŽením a záujmami najpodobnejšie. Tu narazíme na konzervatívnosť slovenského človeka, ktorý sa nerád otvára svetu. Napriek tomu si myslíme, že toto je veľmi zaujímavá forma cestovania napríklad pre majiteľov rekreačných nehnuteľností, ktoré mnoho dní v roku zostávajú takpovediac "ladom".

Ďalšie informácie:

 Foto: iStock

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Pri výbere nábytku do záhrady je potrebné brať do úvahy:

  • spôsob využitia;
  • architektúru záhrady;
  • odolnosť a kvalitu materiálov;
  • povrch terénu, dlažby na ktorej nábytok umiestnite;
  • možnosti na uskladnenie mimo sezónu;
  • veľkosť priestoru pre nábytok

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 8 návštevníkov.

Prihlásenie