Chata na kolesách, alebo na čo pamätať pri prenájme karavanu

Vyraziť si na dovolenku  kedykoľvek, bez závislosti na ubytovaní a jednom mieste. Toto, ale i oveľa viac poskytuje dovolenka  nomádskym chalupárom - karavanistom...

 

Väčšina chalupárov sa najlepšie cíti "na tej svojej", ale priznajme si, občas aj nás zláka volanie diaľav. Najväčším problémom vtedy býva nedostatok súkromia vo veľkých hotelových rezortoch a de facto úplná závislosť od jedného miesta. Taká dovolenka sa stáva ruletou, ktorá sa mnohokrát nekončí šťastne...

Jednou z možných alternatív, ktorá sa v tomto zmysle ponúka je prenájom, alebo kúpa karavanu. Spravili sme teda prieskum, aké má slovenský zákazník možnosti pri prenájme karavanu.

Technické požiadavky

Najprv si je potrebné ujasniť aké technické a zákonné možnosti máte k dispozícii. Ak vlastníte vodičský preukaz triedy B, je nutné si uvedomiť, že s ním je možné viesť len obytné motorové vozidlo s hmotnsťou do 3,5 tony, respektíve je možné využiť ponuku obytných prívesov. Je tu však jedna záludnosť, ktorá trochu obmedzuje nadšenie pre vozidlá do 3,5 tony. Je to preťažiteľosť vozidla (asi 99% takýchto vozidiel je preťažených) a možná perzekúcia za prekročenie maximánej váhy vozidla, ktorá v niektorých západných krajinách môže spôsobiť viac ako vrásky na čele. Viac na túto tému sa dozviete napríklad TU. Samozrejme, dá sa zariskovať a ísť preťažený, ale kontroly v tomto smere sa majú stupňovať.

Obytné autá nad 3,5 tony sú považované za osobné auto triedy M1. Teda platia pre neho predpisy ako pre osobné auto až na niektoré výnimky:

1. Je potrebný vodičský preukaz triedy C (B nestačí)

2. Je potrebné sledovať nosnosť mostov a niekedy i trajektov, či komp (zriedka ale majú nižšiu ako vaše obytné vozidlo)

3. Poplatky za dialnice a cesty bývajú spravidla vyššie (najmä v Rakúsku je to značný rozdiel)

Pri možnom prenájme si treba dať pozor na to, či náhodou nie je obytné auto registrované v triede N, čo sa bežne robilo kvôli odpočtu DPH. V tom prípade preň platia obmedzenia ako pre iné nákladné automobily, napríklad obmedzenia jazdy cez víkendy, v noci a podobne (v závislosti na krajine), či iné poplatky za cesty, kompy atď.

Cena prenájmu

Čo sa týka cien, tieto sa na deň prenájmu pohybujú u obytných prívesov od 25 EUR a u obytných áut od 50 EUR vyššie. Samozrejme cena je veľmi závislá od veľkosti, stavu, veku a výbavy samotného obytného vozidla a môže dosiahnuť až niekoľko stoviek eur.

Čo sa týka výbavy, odporúčame skontrolovať, či sú v cene prenájmu tieto položky:

 • markíza;
 • neobmedzený počet kilometrov;
 • diaľničné známky štátov kam cestujete;
 • havarijné a zákonné poistenie pre celú Európu;
 • kempingová sedacia súprava;
 • vybavenie kuchyne;
 • fľaša plynu aj s náplňou;
 • povinná výbava auta (lekárnička, reflexné vesty, trojuholník);
 • chémia do WC;
 • predlžovací kábel pre prívod elektriny;
 • napájacia hadica na vodu;
 • držiak na bicykle, prípadne samotné bicykle;
 • podušky, spacáky, prikrývky;
 • plynové kúrenie, ak idete na výpravu na sever;
 • ďalšie prvky komfortu (TV, satelit, hifi, chladnička, klimatizácia...)

Na čo ešte pamätať

Karavan je potrebné vrátiť v stave ako bol zapožičaný, takže je potrebné do doby prenájmu zarátať buď čistenie alebo čas na vyčistenie, keď chcete očistu spraviť sami. Takisto je potrebné dotankovať, prípadne doplniť ďalšie náplne. 

Do celkových nákladov si nezabudnite zarátať cestu od a ku prenajímateľovi karavanu. Nie vždy je totiž prenajímateľ "po ruke".

Pamätajte na to, že počas jazdy je zakázaná preprava osôb v obytnom priestore, takže nerátajte s prepravou viac osôb ako je povolené.

Odvážte si, alebo si prerátajte dodatočnú hmotnosť, ktorú do karavanu naložíte (vrátane osôb, vody, náplne WC, plynovej bomby, bicyklov, atď...). Najmä u áut do 3,5 tony je bežné nedovolené prekročenie hmotnosti.

Treba pouvažovať aj nad zaobstaraním rôznych kempových zľavových kárt (napríklad ADAC CampCard), ktoré vám môžu na zľavách v kempoch ušetriť veľa peňazí na poplatkoch. Nezriedka ponúkajú kempy pre držiteľov kariet aj 50% zľavy.

Pri hľadaní vám môźu pomôcť nasledovné zoznamy:

Zoznam požičovní karavanov na Slovensku

Zoznam požičovní karavanov v ČR

Text: ph

Foto: zigazou76

kde mozem s karavanom "byvat"?

Dobry vecer, vedeli by ste mi poradit, ako to je s povoleniami a moznostami na odstaveie karavanu? Najma tu u nas, ale ak viete, tak aj v zahranici. Dakujem, Radka

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Ponorte ich na noc do roztoku sódy bikarbóny. Ráno budú biele ako sneh...

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 3 návštevníci.

Prihlásenie