Bezkomínové krby

bezkominovy krbNajmä u starších objektov je rekonštrukcia komína natoľko náročná a nákladná, že sa majiteľovi domu nevypláca. V minulosti to zvyčajne znamenalo koniec sna o plápolajúcom plameni v kozube. Dnes je tu možnosť využiť ponuku takzvaných bezkomínových krbov, ktoré majú aj mnoho iných výhod.

Krása a útulnosť otvoreného krbu bola až doposiaľ spájaná s napojením na komín, s pracným uskladnením dreva, s nutným zbavovaním sa následného popola, zvýšenou prašnosťou interiérov a s dôsledným čistením komínových častí.

Nepotrebujete komín, drevo, nemáte starosti s dymom, nevznikajú Vám žiadne škodlivé splodiny, nemusíte sa starať o padajúce iskry, sadze, ani o špinu. Navyše vás bezkomínové krby neobmedzujú ani architektonicky.

Palivom je 96 percentný bio-alkohol, ktorého základom je etanol. Tento je upravený a denaturovaný tak, aby horel krásne žltým plameňom bez dymu a škodlivých spalín. Certifikované palivo garantuje, že pri horení nevznikajú žiadne škodivé látky, zápach ani dym. Dohorí bezo zbytku a je možné jeho zásobník znovu naplniť bez akejkoľvek údržby, čo je určite jeho výhodou. Pozor, nesmie sa používať klasický denaturovaný lieh, ktorého spaliny nie sú vhodné do interiérov. Po vybalení a postavení sú takéto krby okamžite použiteľné. Stačí len zapáliť plameň krbovým zapaľovačom a môžete vychutnávať otvorený oheň a príjemné teplo. Takýto krb Vám teda poskytuje nielen optické potešenie zo živého ohňa, ale Váš domov i prikúri s výkonom cca 1,5-6 kW čo postačuje väčšinou na zohriatie jednej, či dvoch miestností. Bezkomínové krby nie sú primárne určené na vykurovanie, ale príjemnú atmosféru navodia okamžite. Naviac, tepelný výkon neuniká komínom, ako u klasických otvorenýh krbov (majú až 60-80% tepelných strát), ale ide celý do interiéru.

Pre porovnanie uvádzame približnú výhrevnosť jednotlivých druhov paliva:

  • drevo  12 MJ/kg
  • uhlie  24 MJ/kg
  • bio-alkohol  30 MJ/kg

Nemusíte sa obávať splodín z horenia, pretože výsledkom horenia bio-alkoholu je iba CO2 a H2O, čiže kysličník uhličitý a voda, teda to, čo vydychuje človek pri dýchaní. Pre porovnanie - vyprodukované množstvo CO2 je asi také, aké vyprodukujú dva horáky vo vašom plynovom variči. Pri horení nevzniká žiaden zápach a položením aromatickej misky s vôňou na krb si naviac môžete v byte vytvoriť akúkoľvek vôňu.

Spotreba bio-alkoholu: 1 liter horí cca 3 - 6 hodín (záleží od typu a nastavenia horáka).

Približná cena za 1/2 l - 50,-- Sk (1,66 EUR), za 1/2 l s lesnou vonou - 60,-- Sk (1,99 EUR). Pri optimálnom nastavení horáka Vás hodina horenia bude stáť okolo 16,- Sk (0,53 EUR).

V súčasnosti na trhu existujú stovky typov bezkomínových krbov s rôznymi možnosťami doladenia farby, alebo štýlu podľa typu interiéru.

A ešte sumár plusov a mínusov bezkomínových krbov:

+ žiadne nákladné projekčné zásahy a jednoduchá montáž

+ čistý plameň bez zápachu, dymu a popola

+ vyššia bezpečnosť, keďže z krbu neodlietavajú iskry

+ takmer nulová údržba

+ takmer okamžité rozhorenie plameňa

+ nie je potrebná špeciálna stavebná príprava

+ nulové straty tepla

+ okamžité zhasnutie plameňa

- nižší tepelný výkon - nie je možné použiť ako jediný zdroj tepla

- nutnosť nákupu špeciálneho paliva

- atmosfére chýba praskot dreva a typický odór

- menší výber designov

- vyššia zaobstarávacia cena

Ďalšie informácie o bezkomínových krboch: KLIKNITE

Zdroj: internet

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Nábytok, či iné vybavenie z prírodného dreva bez povrchovej úpravy vyčistíme kefou a horúcou vodou s mydlom a jemným pieskom. Po vydrhnutí drevo opláchneme a necháme dobre vyschnúť.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 3 návštevníci.

Prihlásenie