Ako sme stavali kišku

Kiškou nazývajú miestni spevnenie brehu potoka oporným múrom. Zvyčajne si ho domáci robia zo stavebných zvyškov, gabionov naplnených kameňom, alebo kamenným múrikom. Ja som sa rozhodol svoj breh murovať tiež z kameňa.

Najprv som sa samozrejme informoval na povodí, aké sú podmienky stavby a možnosti dotácie. Nedostal som však žiadnu odpoveď a tak som sa do stavby pustil sám, ostatne tak ako väčšina domácich...

Použil som kameň, ktorý bol dostupný u mňa na pozemku ako pozostatok z rekonštrukcie a výkopov pri chalupe. Ten som spájal betónom, ktorý som miešal v pomere 1:1,5 v dolnej časti kišky a 1:2 v hornej časti. Základ som príliš hlboko nekopal. Skôr som sa spoľahol na veľké balvany, ktoré som pregúľal na potrebné miesto, kde som im prichystal čo najpevnejšie lôžko. Ako armovanie poslúžili pozostatky starých brán, rúrky, drôty a v podstate takmer každý kovový odpad, ktorý som na záhrade postupne zhromaždil. Na udržanie sklonu mi poslúžila šablóna z dosák, ktorú som si upevnil o breh a podľa ktorej som približne dodržiaval sklon. Pomáhali mi dvaja brigádnici a nová miešačka :)

Tu je zopár záberov zo stavby:

Nová miešačka :)

Brigádnik v akcii

Pohľad z boku - vzadu vidno aj šablónu

Ďalšia vrstva sa robila až po zaschnutí spodnej

Ochrana pred dažďom

Základ pre ďalšiu časť kišky

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Spotrebu vody výrazne zníži použitie pákových batérií. Tieto dokážu ušetriť až 50% vody oproti kohútikovým.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 3 návštevníci.

Prihlásenie