Ako si vybrať štiepačku na drevo?

stiepacka na drevoKúrenie pevnými palivami a špeciálne drevom je bez diskusie najbežnejším a  najžiadanejším druhom kúrenia na našich chatách a chalupách. So zvyšujúcimi cenami energie sa toto tradičné palivo stále viac uplatňuje i v bežných rodinných domoch. Jedným z hlavných problémov s ktorými sa je potrebné pri tomto druhu kúrenia vysporiadať je príprava dreva. Veľmi užitočnou pomôckou je pre tento účel štiepačka dreva. Ako si vybrať z ich neprebernej ponuky?

Samozrejme, štiepačka dreva je vhodnou investíciou len pre tých, ktorí sú ochotní investovať svoj čas a energiu do prípravy palivového dreva sami a majú dostupný zdroj lacnejšej guľatiny. Šetria sily a chrbát.

Druhy štiepačiek

V podstate sa u štiepačiek využívajú dva princípy štiepania.

Prvý a najbežnejší je ten, keď sa drevo štiepa robustným klinom, ktorý sa vráža pod veľkým tlakom (5 a viac ton) do dreva za pomoci elektro-hydraulického systému. Klin je zvyčajne dlátovitý, alebo krížový, ktorý štvrtí guľatinu v jednom kroku. Veľmi zaujímavou alternatívou pre tých, ktorý nemáte prístupný zdroj energie sú štiepačky s manuálnym pohonom (pedálom, alebo cez hydraulickú pumpu).

 

 

štiepací kužeľový tŕň HVP 60ADruhý princíp spočíva v rýchlo sa otáčajúcom (cca. 700 ot/min) kužeľovitom tŕni so závitom, ktorý sa zavŕtava do dreva a toto pomerne rýchlo štiepi, respektíve trhá. Tento princíp však so sebou prináša hneď dve nevýhody. Jednou je možnosť uviaznutia tŕňa v dreve. V prípade, že by ste mali záujem o takýto druh štiepačky, je preto potrebné dbať na to, aby mala možnosť reverzného chodu. Druhou nevýhodou je bezpečnosť, keď hrozí namotanie sa odevu na klin. Tomuto je možné zabrániť vhodným odevom a spínaním systému nohou (tlačidlo bez aretácie). Tento druh štiepačky sa však teší veľkej obľube domácich majstrov, keďŽe je relatívne jednoduchá a pri použití starého motora aj lacná na konštrukciu. Samotný kužeľ sa dá kúpiť (stojí cca. 50 EUR).

Kužel na štiepanie

 

 

Typy a výkony klinových štiepačiek

Vyrábajú sa v prevedení horizontálnom a vertikálnom. Horizontálne štiepačky sú zväčša určené na štiepanie menších kusov dreva dĺžky 35-50 cm a priemeru 25 cm. Sú skladné a ich váha dosahuje približne 35-50 kg. Existuje množstvo modelov s napájaním zvyčajne na 220 V a prítlačnými silami do 3-7 ton (od 1500 W). Bezproblémovú prácu vám zaručia štiepačky s väčšou silou. Najmä ak máte väčšie množstvo dreva na spracovanie, odporúčame čo najvyšší výkon (aspoň 5 ton). Tieto štiepačky sú vhodné pre väčšinu súkromných záujemcov. Pohybujú sa v cenách okolo 150 až 350 EUR.

Pre spracovanie väčších kusov palivového dreva, napríklad pre veľké kotle, alebo kozuby (drevá dĺžky okolo 1 metra a priemeru väčšom ako 30 cm), odporúčame vertikálne štiepačky. Tieto sa už zvyčajne vyrábajú s napájaním na tri fázy (nie je to pravidlo) a s výkonom nad 3000 W. Tento stroj už dokáže vyvinúť silu adekvátnu 6 až 10 tonám. Samozrejme sa to odzrkadlí i na jeho váhe (okolo 100 kg) a horšej skladnosti. Ich ceny začínajú niekde na hranici 450 EUR.

Doplnky a iné

K bežným doplnkom patrí krížová alebo hviezdicová násada na klin, ktorá zabezpečí rozštvrtenie klátu v jednom kroku. na toto je však nutný i vyšší výkon, takže u strojov s nižším výkonom vám bude tento doplnok na nič. 

Štiepačky sú dosť ťažké stroje, takže kvôli ľahšej manipulácii s nimi by určite mali mať kolieska.

Z hľadiska bezpečnosti sú nevyhnutnými prvkami u oboch verzií strojov ovládacie prvky, ktoré je nevyhnutné držať alebo stláčať pri štiepaní oboma rukami. Toto zabezpečí, že sa nezraníte nevhodnou manipuláciou s drevom počas práce stroja. Pri uvoľnení jednoho z nich totiž klin okamžite začne vychádzať z dreva von.

Ďalšie informácie

Zdroj: Nova, Hobby.cz, Kubalek, YouTube, Mountfield, archív autora

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Neviete koľko ľudí sa zmestí za jedálenský stôl? Pre každú osobu by mal stôl poskytnúť aspoň 50 cm šírku...

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 3 návštevníci.

Prihlásenie