Ako prenajímať chatu či chalupu?

Priznajme si - vlastniť rekreačný objekt len na vlastnú rekreáciu je v súčasnosti luxus. Aj preto si otázku z nadpisu položí jedného dňa snáď každý chalupár. Dostať naspäť aspoň časť z investície na rekonštrukciu, či kúpu je určite zaujímavým lákadlom. Kde však začať? Čo všetko treba zvážiť? 

Najprv si zodpovedajte niekoľko principiálnych otázok:

 • Je daný región dostatočne atraktívny?
 • Chcem pustiť do svojej chalupy cudzích ľudí?
 • Som zmierený s tým, že zariadenie chalupy bude trpieť viac?
 • Budem mať čas sa venovať prenájmu (upratovanie, predávanie a preberanie zákazníkom, inzeráty, cestovky, dane, miestne poplatky, ...)?
 • Čo si od prenájmu sľubujem (návrat investície, privyrobenie si, zárobkovú činnosť)?

Ak ste principiálne rozhodnutí "do toho ísť", treba si zodpovedať operatívne otázky:

 • Koľko osôb komfortne ubytuje moj objekt?
 • Aké sú náklady na údržbu, investície a prevádzku nehnuteľnosti prerátané na deň?
 • Koľko je plánovaný príjem z prenájmu za rok?
 • Je objekt využiteľný celoročne, alebo len sezónne?
 • Koľko dní v roku je reálne využiteľný na prenájom?

Príprava

Najprv je nutné pripraviť sa na zadanie inzerátu, respektíve reklamy do ubytovacích portálov. Pripravte si pôdorysný plán objektu. K štandardu, ktorý je požadovaný na zaradenie do katalógov špecializovaných cestoviek, patrí okrem ubytovacích kapacít i dostupná elektrina, vodovod, kúpeľňa so splachovacím WC, kuchynka s drezom, chladničkou a minimálne dvojplatničkou na varenie. Ak ich nemáte, zníži to automaticky rejting i cenu ubytovania vo vašom objekte. Nezabúdajte, že priemerný zákazník požaduje aspoň štandardné ubytovanie, ku ktorému uvedené atribúty patria. Ďalším, často požadovaným údajom je, či má objekt zabezpečené tzv. bezobslužné kúrenie. Toto je možné u chalúp s hlavným tzv. lokálnym kúrením pecami, či krbmi zabezpečiť napríklad doplnkovými elektrickými radiátormi (olejovými alebo konvektormi). Takisto má zmysel uvažovať aj nad alternatívou zriadenia ústredného kúrenia na plyn, a to buď priamou prípojkou na plyn (ak je dostupná), alebo inštalovaním plynového zásobníka (dopĺňaného špecializovanou firmou).

Je potrebné myslieť aj na servis okolo prenájmu. Ak ho nemôžete zabezpečovať priamo vy, musíte sa dohodnúť na upratovaní, predávaní kľúčov , kúrení ale i inkasovaní peňazí s niekým spoľahlivým z okolia.  

Zistite si podmienky, poplatky a prípadnú podporu od miestneho úradu. Je možné, že budete musieť o svojom zámere úrad minimálne informovať. Veľmi časté sú miestne poplatky za prenocovanie, ktoré musíte odvádzať za každú osobu.

Skontrolujte si podmienky zdaňovania príjmov , účtovníctvo pri prenájme rekreačného objektu a splňte si aj registračnú povinnosť na daňovom úrade.

Ak nemáte bankový účet, zriaďte si ho. Platobný styk s cestovkami a zákazníkmi sa tým veľmi zjednoduší (dokonca môže byť podmienkou spolupráce).

Zriaďte si WEBovú prezentáciu svojej chaty a zaregistrujte jej adresu v najznámejších vyhľadávačoch. Nie je to také drahé a je to výborný a na cestovkách nezávislý prostriedok na prezentáciu.

Výbava

Uvedomte si, že ľudia si chcú na Vašej chate oddýchnuť a preto väčšinu zákazníkov zaujmú aj prvky dodatočného komfortu. Pouvažujte teda nad mikrovlnkou, mrazničkou, TV prijímačom so satelitom, či Hi-Fi súpravou. V dnešnej dobe určite zarezonuje i možnosť pripojenia na internet (napr. cez WiFi). Rovnako tak môže do vašej chalupy prilákať zákazníkov športové vybavenie ako napríklad sada na petanque,  niekoľko párov lyží, bicykle, motorové štvorkolky alebo ping-pongový stôl... Poobzerajte sa na ponuky ubytovania v okolí a porovnajte ich výbavu s tou vašou. Mali by ste ponúknuť o niečo viac.

Mnohí ľudia z miest idú na vidiek naopak za prírodou a tým, čo doma nemajú. Napríklad domáce zvieratá na záhrade môžu byť pre niekoho veľkým lákadlom. Väčšinou platí, že ľudia chcú na dovolenke zažiť niečo skvelé a hlavne iné ako doma. Mimo iného očakávajú, že interiér vašej chalupy bude ozvláštnený miestnym folklórom. Na Liptove ovčími kožami a soškami z dreva, v Čičmanoch výšivkami, pri Malom Dunaji starými veslami a záchranným kolesom... Pomôžu i vkusne zarámované fotografie okolitej prírody, obrazy, keramika, či iné ručné výrobky. Prenajímatelia z vidieka sa mnohokrát v dobrom snažia prispôsobiť design chalupy mestskému štýlu a prerábajú starú chalupu na prímestskú vilu. Je to chyba - chalupa má zapadať do vidieckeho (horského, sedliackeho, ...) charakteru okolia. 

Pre návštevníkov sú zaujímavé aj akékoľvek znaky histórie domu, ktorý si prenajmú. Ak v ňom kedysi býval rybár, určite nezabudnite na stenu zavesiť sieť so starobylým rybárskym náčiním - snáď sa nejaké nájde na povale. Po starom korytárovi určite zostalo nejaké to korýtko, po gazdovi zase kolesá z povozu, jarmá, či chomúty. Dôležité je vybrať si jeden štýl v akom chcete chalupu prezentovať - ich miešanie bude pôsobiť gýčovo...

Nezabúdajte, že v ponuke sú už dnes tisícky objektov, ktoré Vám budú konkurovať a preto je vaša vynachádzavosť na mieste.

Výpočty

Určiť cenu za ubytovanie nemusí byť veľký problém. Zvyčajne ju ľudia určujú podľa adekvátnej ponuky konkurencie. Ak chcete byť ale presnejší, vypočítajte si cenu sami.

Jednoduchý výpočet ceny za prenájom môže vyzerať napríklad takto:

cena za prenájom = (ročné náklady na prevádzku + plánovaný ročný zisk)/počet prenájmových nocí

K tejto cene je potrebné pripočítať maržu pre cestovnú kanceláriu (zvyčajne 10-25%).

Do ročných nákladov si nezabudnite prirátať:

 • náklady na energie a infraštruktúru (elektrina, plyn, palivové drevo, voda, kanalizácia, ...) - budú vyššie ako doteraz
 • náklady na upratovanie (saponáty, pranie, iné prípravky, upratovačka...) - budú vyššie ako doteraz
 • dopravné náklady (ubytovanie a odubytovanie, ...)
 • poplatky (miestne, dane, odpad, ...)
 • telefónne poplatky - budete potrebovať viac telefonovať
 • náklady na dodatočné vybavenie domu (internet, satelit, životnosť TV, bicykla, ...)

Po výpočte tejto hrubej ceny prenájmu je potrebné rozdeliť obdobie počtu prenájmových nocí na  sezónne a mimosezónne ubytovanie. V sezóne je cena vyššia ako mimo sezónu. Napríklad, ak by sme rozdelili sezónu a mimosezónu presne na polovicu a rátali s rozdielom v cene cca 30 percent, tak v sezónne dni musíme prirátať k vypočítanej hrubej cene 15 percent a v mimosezóne od nej naopak 15 percent odrátať.

Ideme na to

Keď sme spravili prípravu podľa predchádzajúcich odsekov, ako ďalší krok je potrebné vašu chalupu a jej vybavenie kvalitne nafotiť. Potom vám už nič nebráni v oslovení cestoviek a registrácii na portáloch. Z portálov menujme napríklad ubytovanie.mojachalupa.sk, limba.sk, tricio.sk, ckrodo.sk alebo ubytovanienaslovensku.eu. Registrácia v cestovkách vám môže trvať nejaký čas (dni až týždne), takže s ním treba rátať.

Veľa šťastia!

Foto: Flickr

Mohlo by vás zaujímať

Tip

 Krvácane zastavíte zriedenou citrónovou šťavou.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 10 návštevníkov.

Prihlásenie