Špecifiká vodoinštalácie na chalupe

Vodoinštalácia na chalupe má svoje špecifiká. Dom je obývaný nepravidelne a to môže v zime po nesprávnom návrhu alebo inštalácii spôsobiť veľké nepríjemnosti. Čitateľ Doky nám k tejto téme poskytol zopár cenných rád.

K návrhu vodoinštalácie na chalupe treba pristupovať strategicky. Núti nás k tomu zimné obdobie, keď je chalupa obvykle zazimovaná. Voda by mala byť zo systému vypustená, aby sa mrazom nezničil jej rozvod. Zamrznuté potrubie, bojler, WC misa, dokážu zruinovať pobyt na chalupe a z predstavy o pohode sa stane frustrujúci zápas o prežitie. Ruka v ruke s tým prichádza sklamanie z nutnosti nákladov do neplánovanej rekonštrukcie. 

Hlavný prívod vody z plastových rúrok je milosrdný k drobným zamrznutiam. Hĺbku výkopu pre potrubie v horách odporúčam minimálne 1,3 m . Na chalupe sú iné podmienky, ako v celoročne obývaných domoch. Ak sú základy nad úrovňou zeme, musíme si dávať pozor, aby vnútorný prívod, šachta, aj rozvody boli dostatočne ďaleko od obvodových stien. Hlavný uzáver vody musí ležať v najnižšom mieste - napríklad v pivnici. Ak dom nie je podpivničený, treba vytvoriť šachtu hlavného uzáveru, v ktorej sú aj vypúšťacie ventily studenej (a teplej) vody. K týmto ventilom musí byť vyspádované celé potrubie. Na dne šachty je odpadová gulička, ktorá ústi do kanalizácie, respektíve žumpy. Tá zaistí pohodlné vypúšťanie systému. Poklop šachty má byť dvojitý - z tepelne nevodivého materiálu, alebo izolovaný.

Potrubia doporučujem plastové. Rozvod je potrebné navrhnúť čo najkratší. Ďalej je pri jeho návrhu potrebné dbať na to, aby bolo čo najmenej rohov, obchádzok a hlavne aby sa vždy dodržal spád k vypúšťacím ventilom. Pozor, nestačí sa spoliehať na to, že keď ide trubka zvislo, potom vodorovne a potom opäť zvislo, tak sa vypustí. Spád musí byť vždy aspoň 3% na všetkých horizontálnych častiach. Čím strmšie, tým lepšie. Nespoliehajte sa, že len napružíte trubku a dosiahnete spád. Uhol náklonu dosiahnite radšej dvomi kolienkami. Potrubia vedené pod podlahou treba viesť dostatočne ďaleko od obvodu chalupy a zvislé časti vo vnútri popri stene. Tým sa dosiahne to, že celá hrúbka steny vytvára voči vonkajšiemu prostrediu tepelnú izoláciu a samotná teplota miestnosti pomáha prehrievať potrubie s vodou. Viesť potrubie popri stene možno nie je najkrajšie, ale spoľahlivosť túto dizajnovú vadu preváži. Nikto si možno ani nevšimne, že dolu pod umývadlom sú dve trúbky.

Veľký pozor si treba dávať na takzvané slučky. Napríklad, keď ide potrubie v stene, pri dverách "zíde" dolu pod prah a na opačnej strane dverí sa opäť dvihne (k batérii). V tomto prípade je lepšie potrubie riešiť pod podlahou po celej dĺžke, spádovať ho a vertikálne stúpať až pri batérii. Toto sú kritické miesta a najčastejšie chyby inštalácie v chalupách. Chalupári to pri rozhovoroch často bagatelizujú, že "však oni majú kompresor a dokonale to vyfúknu". Pokiaľ však nevidíte do trúbky, nikdy si nebudete istý... Už veľa chalupárov na slučky doplatilo.

Sifóny pri vypúšťaní systému otvoriť, vypustiť a zazátkovať. Tam, kde k nim nie je prístup (sprcha, WC), sa je potrebné poistiť napríklad naliatím nemrznúcej zmesi alebo nasypaním kuchynskej soli. Dobrá vec je mať na stene (napríklad pri šachte) podrobný postup vypúšťania systému kôli návštevníkom chalupy.

Na záver ešte jedna rada - nie každý vodoinštalatér má skúsenosti s takýmito rozvodmi vody, takže buďte prezieraví, a dobre zvážte koho si na toto remeslo zavoláte.

Text: Doky

Foto: Terekhova

Mohlo by vás zaujímať

Tip

Uľahčite si murovanie, omietanie alebo betónovanie v menšom rozsahu zakúpením už hotových suchých zmesí v stavebninách. Pomer zložiek v nich je ideálny a ušetríte si čas i námahu. Stačí do nich pridať vodu a zamiešať.

Anketa

Princezná z ktorej rozprávky sa vám páči najviac?:

Kto je online

Momentálne online: 0 používateľov a 2 návštevníci.

Prihlásenie